Cera mieszana uchodzi za bardzo kłopotliwą w pielęgnacji. Wszystko ze względu na to, że cechuje się ona zarówno tendencjami do przetłuszczania, jak i odwodnienia. Jeżeli skóra Twojej twarzy świeci się w okolicach brody, nosa i czoła, wykazując jednocześnie suchość i napięcie w jej bocznych partiach, wszystko wskazuje na to, że jesteś posiadaczką cery mieszanej. Sprawdź, jak powinnaś właściwie zadbać o swoją twarz, by była piękna i zdrowa. Przedstawiamy tajniki pielęgnacji i makijażu cery mieszanej.

Cera mieszana – charakterystyka

Cechą charakterystyczną mieszanej skóry twarzy jest wzmożona produkcja łoju, stanowiąca jej reakcję na niekorzystne warunki zewnętrzne. Zwiększone wydzielanie sebum przyczynia się z kolei do nieestetycznego świecenia twarzy w strefie T (czoło, nos, broda). To na tym obszarze powstaje również wiele niedoskonałości skóry, takich jak rozszerzone pory, zaskórniki czy pryszcze. Poza strefą T znajdują się tzw. obszary suche. Zwykle zaliczyć możemy do nich policzki, czasami także boczne części czoła. Ich suchość objawia się poprzez nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry.

Cera mieszana – pielęgnacja z Garnier

Pielęgnacji skóry mieszanej należy poświęcić wiele uwagi. Podstawowym błędem, jaki często popełniamy w tym zakresie, jest traktowanie cery mieszanej jako cery tłustej. Jeżeli wysuszasz skórę mieszaną poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych do skóry trądzikowej, możesz pogłębić problem wydzielania łoju i niedoskonałości. Wbrew pozorom, kluczem do sukcesu w pielęgnacji cery mieszanej jest jej delikatne traktowanie oraz nawilżanie. W tym celu możesz posłużyć się dwoma rodzajami kosmetyków: do skóry tłustej i suchej lub preparatami marki Garnier, stworzonymi specjalnie do cery mieszanej.

Krok 1. Oczyszczanie

Twarz należy myć dwa razy dziennie z użyciem delikatnych kosmetyków bez zawartości mydła. Warto sięgnąć po żele lub pianki o właściwościach nawilżających. Do demakijażu polecane są płyny micelarne.

Krok 2. Złuszczanie

Złuszczanie skóry twarzy, zwłaszcza w rejonie T, jest bardzo ważne, by przeciwdziałać jej niedoskonałościom. Stosuj peelingi drobnoziarniste i enzymatyczne lub maseczki peel-off, które ułatwią usunięcie nagromadzonych martwych komórek naskórka, przyczyniających się do powstawania zaskórników.

Krok 3. Tonizowanie

Tonik, aplikowany na waciku tuż po umyciu cery, przywróci jej właściwe pH. Podobnie jak w przypadku preparatów myjących, wystrzegaj się toników zawierających substancje podrażniające skórę (np. alkohol lub mentol).

Krok 4. Nawilżanie

Kremy do cery mieszanej muszą odznaczać się lekką, nietłustą konsystencją oraz doskonałymi właściwościami nawilżającymi i ochronnymi. Warto zainwestować w dwa odrębne kremy. Na dzień wybierz preparat z filtrami SPF, który osłoni twarz przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Tego rodzaju krem powinien również zapobiegać nadmiernej produkcji sebum w rejonie T twarzy oraz zapobiegać przesuszaniu pozostałych jej obszarów. Na noc świetnie sprawdzi się lekki krem odżywczy, który zregeneruje suche i delikatne części twarzy, a zwłaszcza policzki i okolice oczu.

Krok 5. Makijaż

Aby makijaż skutecznie upiększał Twoją twarz, zamiast nasilać jej niedoskonałości, sięgnij po lekki podkład do cery mieszanej na bazie wody, który nawilży cerę, nie zatykając jej porów. Dodatkowo, rejon T możesz potraktować pudrem mineralnym o właściwościach matujących. Posiadaczki skóry mieszanej nie powinny rozstawać się z chusteczkami lub bibułkami, które w ciągu dnia zaabsorbują nadmiar sebum.