Cera sucha wymaga specjalnej pielęgnacji, by zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie. Charakteryzuje się brakiem połysku, jest szorstka w dotyku, skłonna do łuszczenia się i podrażnień. Po umyciu zostawia nieprzyjemne uczucie „ściągnięcia”.

Cera sucha szczególnie reaguje na działanie czynników atmosferycznych tj. mróz, wiatr i słońce. Więc jeśli masz cerę suchą to musisz zwracać uwagę na skład kosmetyków gdyż skóra sucha szybciej ulega podrażnieniom lub alergii. Wśród składników szukaj substancji kojących i bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Zdecydowanie unikać musisz preparatów z alkoholem i składnikami wysuszającymi, które powodują zniszczenie ubogiego już płaszcza wodno-lipidowego, a przez to zmniejszenie naturalnej bariery ochronnej skóry.

Pielęgnacja cery suchej

Podstawą pielęgnacji skóry suchej jest przywrócenie jej odpowiedniej ilości lipidów i wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej.

Stosuj przede wszystkim bardzo łagodne oczyszczanie – wybieraj mleczka, pianki lub delikatne żele i toniki. Unikaj mydła, a wodę z kranu najlepiej zamień na wodę mineralną.

Pamiętaj – oczyszczanie nie może wysuszać Twojej cery!

Tonik do cery suchej nie może zawierać alkoholu lub może zawierać jego śladowe ilości, ponieważ bardzo niekorzystnie wpływa on na suchą skórę, nasilając jej wysychanie. Wybieraj toniki łagodzące i jednocześnie nawilżające.

Pamiętaj o bogatym kremie nawilżająco-natłuszczającym. Idealny krem dla suchej cery powinien zawierać w swoim składzie substancję nawilżającą jak oliwa z oliwek, masło Shea, olej z awokado, natłuszczające woski oraz witaminę A i E. Na dzień używaj kremu z filtrem UV. Nie zapominaj też o kremie pod oczy. Wkoło oczu najszybciej uwidaczniają się zmarszczki powstałe poniekąd z braku odpowiedniego nawilżenia tych okolic.

Warto także uzupełnić pielęgnację skóry o stosowanie masek odżywczych. Dla suchej cery idealne są kremowe lekkie maseczki intensywnie nawilżające, o dodatkowym działaniu łagodzącym podrażnienia. Unikaj maseczek złuszczających.

Raz w tygodniu możesz wykonać peeling twarzy. W przypadku skóry suchej powinnaś wybrać peeling enzymatyczny, który delikatnie usunie martwy naskórek, nie podrażniając skóry.