Osoby, które nigdy nie doświadczyły trądziku, mogą uważać się za prawdziwych szczęściarzy, bo nie da się ukryć, że postępowanie z taką cerą wymaga wielu wysiłków. Potrzebne są stałe, właściwe działania, gdyż jeśli zaniedba się któryś z obowiązków albo na jakiś czas zarzuci się pielęgnację, cera natychmiast zareaguje pojawieniem się niedoskonałości.

Podstawowe zabiegi mają wielkie znaczenie

Każdy typ cery wymaga oczyszczania, złuszczania i nawilżania, jednak w przypadku skóry trądzikowej jest to szczególnie ważne, jak również to, by ściśle trzymać się zaleceń. Taka skóra jest niestety ogromnie wymagająca i nie znosi żadnych odstępstw od narzucanych przez siebie reguł. Należy ją więc myć, koniecznie rano i wieczorem, ale nie częściej. Konieczne jest też stosowanie mocno oczyszczających preparatów, jak żele czy pianki, ale nie mogą to być produkty o działaniu wysuszającym, a więc na bazie alkoholu czy mydła. Również samo mydło jest surowo wzbronione – lepiej sięgnąć po specjalną kostkę dermatologiczną.

Skóra trądzikowa bardzo potrzebuje również złuszczania, ponieważ zalegające na jej powierzchni komórki martwego naskórka zatykają pory i ujścia gruczołów łojowych, przyczyniając się do powstawania niedoskonałości. Nie można jednak złuszczać skóry zbyt mocno, by nie doprowadzić do jej podrażnień. Lepsze będą więc peelingi enzymatyczne niż mechaniczne. Trzeba też uważać, by nie rozprzestrzenić po skórze bakterii z wyprysków.

Problematyczne nawilżanie

Jak było wspomniane, każda cera wymaga nawilżania, ale osobom ze skórą trądzikową czasem trudno jest w to uwierzyć. Taka cera zwykle jest tłusta lub bardzo tłusta, może się więc wydawać, że dodatkowa porcja nawilżenia tylko pogorszy jej stan. Na pewno tak nie będzie, jeśli sięgnie się po odpowiedni do swojej cery krem. Najlepszym wyborem będzie lekki krem nawilżająco-matujący, bardzo wskazane jest też działanie antybakteryjne. Nie można za to wybierać produktów o ciężkiej formule, bardzo tłustych, gdyż przyczynią się one do wysypu niedoskonałości i przetłuszczą skórę. Jednocześnie nie wolno dopuszczać do przesuszenia skóry, gdyż poskutkuje to jedynie jej reakcją obronną w postaci silniejszego przetłuszczania. Dowiedz się więcej jak powinno wyglądać prawidłowe nawilżanie skóry z trądzikiem na blogu o trądziku Benazne.pl.

Jak matowić?

Istotnym problemem towarzyszącym skórze trądzikowej jest jej silne przetłuszczanie i błyszczenie. Wygląda to nieestetycznie, powoduje warzenie się makijażu, a także sprzyja powstawaniu niedoskonałości, trzeba więc z tym walczyć, ale tylko odpowiednimi sposobami. Odpadają silnie matujące kosmetyki do makijażu, które mogą tylko pogorszyć stan cery, jak również wysuszające produkty. Lepiej sięgnąć po bibułki lub chusteczki matujące. Jeśli nie nosi się makijażu, można też w ciągu dnia przemyć twarz tonikiem, co odświeży cerę i usunie nadmiar sebum.