Pierwsze oznaki starzenia mogą pojawiać się na skórze już po 30. roku życia – wówczas widoczne stają się zmarszczki, skóra traci jędrność i elastyczność. W zachowaniu młodego wyglądu nie pomaga też stres, brak snu i zła dieta. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna ma sposób na to, by w bezpieczny i naturalny sposób zatrzymać czas! Są to zabiegi z użyciem komórek macierzystych i czynników wzrostu CGF.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są komórki macierzyste,
  • na czym polega leczenie komórkami macierzystymi,
  • dlaczego zabieg CGF jest tak skuteczny i bezpieczny.

Tempo starzenia skóry jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy m.in. od predyspozycji genetycznych, sposobu pielęgnacji skóry, jej narażenia na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, a także szeroko rozumianego trybu życia: ilości snu, diety czy stresu. Ogólnie jednak pierwsze oznaki starzenia mogą być widoczne już u osób po 30. roku życia. Wówczas na skórze pojawiają się zmarszczki, które z czasem mocno się pogłębiają. Dochodzi do tego stopniowe zmniejszenie jędrności i elastyczności, niejednolity koloryt cery, utrata wyrazistego owalu – z tego powodu twarz sprawia wrażenie zmęczonej. Współczesna medycyna estetyczna pozwala na szczęście zahamować, a nawet odwrócić te procesy. Jednym z najnowocześniejszych sposobów są komórki macierzyste oraz czynnik wzrostu CGF.

Komórki macierzyste CGF – co to jest?

Właściwości komórek macierzystych w medycynie są znane już od kilkunastu lat. Badania prowadzone w najbardziej prestiżowych ośrodkach naukowych doprowadziły do wyodrębnienia białka CGF będącego czynnikiem wzrostu z próbek ludzkiej krwi umieszczonych w specjalnej wirówce. Białko to bierze udział w procesach naturalnej odnowy i regeneracji tkanek. Pobrana krew żylna jest umieszczana w tzw. separatorze komórkowym – około 14 minut wirowania pozwala na wyodrębnienie nie tylko białka CGF, ale także komórek macierzystych CD34+. Jak wykazały badania, dzięki wirowaniu komórki macierzyste i czynniki wzrostu występują w próbce krwi w ilości 16 razy większej niż w krwi obwodowej! Leczenie komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu stosuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale również ortopedii, medycynie sportowej, neurochirurgii, stomatologii czy chirurgii ogólnej.

CGF – na czym polega zabieg?

W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie jest wykonywany zabieg CGF z czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi. Dzięki niemu można uzyskać spektakularne efekty odmłodzenia i zagęszczenia skóry. Sama procedura nie jest szczególnie skomplikowana. Jeśli pacjent jest mocno wrażliwy na ból, partię ciała poddawaną zabiegowi znieczula się przy użyciu kremu. Następnie lekarz w formie mezoterapii lub za pomocą kaniuli podaje w określone miejsce zawieszony w żelu preparat zawierający komórki macierzyste i czynniki wzrostu otrzymane wcześniej z krwi pacjenta.

Zabieg CGF jest bezpieczny i mało inwazyjny. Pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucie oraz delikatne uczucie rozpierania. Od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności – w miejscu iniekcji co prawda może pojawić się niewielki siniak, ale po kilku dniach samoistnie ustępuje. Czasami występuje również niewielki obrzęk czy bolesność. Najważniejsze jest jednak to, że nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ preparat używany podczas iniekcji pochodzi z krwi pacjenta.

Komórki macierzyste i czynniki wzrostu – efekty

Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz czynników wzrostu pozwala uzyskać efekt bardzo intensywnej regeneracji oraz odmłodzenia skóry. Preparat podany pod skórę:

  • pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu,
  • stymuluje mikrokrążenie w skórze,
  • pobudza podziały naskórka,
  • pozytywnie wpływa na wzrost i różnicowanie komórek.

Wszystko to pozwala widocznie wygładzić nawet bardzo głębokie zmarszczki, poprawić jędrność i elastyczność skóry, odżywić ją i zregenerować. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii trzech zabiegów w odstępie co sześć tygodni. Lekarz może również zaproponować powtarzanie podania preparatu, np. dwa razy do roku.

Zabieg CGF z użyciem komórek macierzystych i czynników wzrostu to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda odmładzania i rewitalizacji skóry. Walka z oznakami starzenia naprawdę jest możliwa!