Wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, lubi otulać się swoim ulubionym zapachem każdego dnia. Nic dziwnego – perfumy dodają nam pewności siebie, a także skutecznie poprawiają nasz nastrój. Jak zatem sprawić, by ich aromat pozostał z nami jak najdłużej?

Perfumy składają się z trzech głównych nut zapachowych. Wśród nich wymieniamy nutę głowy, serca oraz bazy, nazywaną niekiedy również nutą głębi lub nutą podstawową.

Nuty zapachowe perfum

Nuty zapachowe różnią się od siebie czasem utleniania, co z kolei sprawia, że pełnia aromatu perfum rozwija się etapami. Nuta głowy, którą wyczuwamy jako pierwszą, jest swoistą wizytówką zapachu, od której zależy, czy perfumy przypadną nam do gustu. Mimo to charakter zapachu determinowany jest przez nutę serca, która jest wyczuwana przez nas jako druga. Tło zapachu stanowi natomiast wyczuwana jako trzecia nuta bazy.

Jak właściwie ocenić zapach?

Wybierając idealne perfumy dla siebie warto mieć na uwadze, że ich zapach możemy właściwie ocenić po upływie określonego czasu. W związku z tym, testując perfumy powinniśmy poczekać aż wyschną one na skórze. Dlaczego? Pierwsze wrażenie może okazać się mylące, ponieważ początkowe nuty ulatniają się już po kilkunastu minutach.

Co więcej, nie możemy sugerować się zapachem perfum, wyczuwanym u koleżanki czy kolegi z pracy, ani też ich trwałością i intensywnością. Zapach perfum na skórze zależy bowiem od pH skóry, stopnia jej natłuszczenia, a ponadto wydzielanych feromonów.

Ciesz się zapachem przez cały dzień

Jeśli chcesz rozkoszować się pięknym zapachem przez cały długi dzień, przed użyciem perfum nasmaruj ciało bezzapachowym balsamem. Na dobrze nawilżonej skórze zapach będzie utrzymywał się dłużej. Podobny efekt możesz osiągnąć, gdy sięgniesz po perfumy tuż po wyjściu spod prysznica. Aplikując zapach na wilgotną skórę zwiększysz jego trwałość, a jednocześnie zminimalizujesz ryzyko powstania przebarwień na ubraniach.

Chcesz czuć zapach perfum również we włosach? Nigdy nie rozpylaj ich bezpośrednio na kosmyki, gdyż zawarty w perfumach alkohol może je wysuszać i osłabiać ich strukturę. By nadać włosom pożądany zapach, spryskaj perfumami szczotkę, odczekaj chwilę aż alkohol się ulotni i przeczesz nią kosmyki. Rezultat z pewnością cię zaskoczy!

A może wolisz uzyskać jedynie subtelne wrażenie zapachowe? W takiej sytuacji nie aplikuj perfum na skórę, tylko stwórz z nich mgiełkę w powietrzu, a następnie w nią wejdź. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą otulić się delikatnym aromatem.

Zadbaj o swoje perfumy!

Musisz jednak pamiętać, że na trwałość i intensywność zapachu wpływa także sposób, w jaki przechowujemy flakony. Swoje ulubione perfumy Calvin Klein, Hugo Boss czy inne trzymaj w zaciemnionym, suchym i chłodnym miejscu, dzięki czemu będziesz cieszyć się nimi przez co najmniej kilka lat. Jeżeli perfumy będą wystawione na działanie promieni słonecznych czy wysokich temperatur, ich trwałość bardzo szybko się zmniejszy.