Wyobrażasz sobie, żeby w Twoim pokoju czy biurze nie było czegoś naturalnego i zielonego? Rośliny nadają wnętrzu taki klimat, który sprawia, że chce się w nim przebywać. Najlepiej, jeśli to zielone nie wymaga wielkiej (czytaj – żadnej) obsługi. Wykluczone? Niekoniecznie – zdaje się, że mech chrobotek spełni Twoje oczekiwania.

Gra w zielone bez końca

Preferencje kolorystyczne to jedno. Druga sprawa, że kolory mają swoje działania, nad czym już naukowcy zdążyli się pogłowić i coś ustalić.

Kolory natury oddziałują na różne sfery życia i mają zasadność w wielu sytuacjach, np. czerwony zwykle pobudza, dodaje energii, a niebieski wycisza i działa nasennie. Te reakcje nie biorą się znikąd, tylko mają mocne uzasadnienie w pozycji słońca na niebie i hormonach, które się w człowieku wtedy wydzielają.

Kolor zielony ma niezliczone właściwości. To jedna z najbardziej potrzebnych teraz ludziom barw – teraz, czyli w świecie pędu i chaosu. Z badań oraz doświadczeń wynika, że zielony:

 • koi i relaksuje,
 • wycisza emocje,
 • dodaje pewności siebie,
 • pomaga czuć się bezpiecznie,
 • prowadzi do równowagi, harmonii (wycisza układ nerwowy),
 • poprawia koncentrację,
 • pobudza kreatywność,
 • nawilża (tak, naświetlania kolorem zielonym dają świetne efekty w poprawianiu stanu skóry).

Z powodu znakomitych oddziaływań koloru zielonego wykorzystuje się go w terapii różnych dolegliwości czy chorób – zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym.

Nie musisz jednak od razu zapisywać się na zabiegi chromoterapeutyczne (terapię kolorami), choć na pewno warto. Jeśli ozdobisz swój pokój, salon, korytarz, swoje biuro, swoją sypialnię czy łazienkę mchem chrobotkiem, będziesz mieć „zielonoterapię” codziennie.

Dekoracje z mchu – różne oblicza chrobotka

Moda na dekoracje zmienia się bardzo szybko. Pewne elementy jednak zostają, bo człowiek lubi się otaczać tym, do czego mu blisko. A najbliżej mu do natury. Owszem, zdobycze cywilizacji wprowadziły wiele ciekawych rozwiązań i stylistyczne rewolucje, lecz wciąż krążą one wokół materiałów naturalnych.

Mech chrobotek doskonale wpisał się w nowoczesność – zaspokoił proekologiczne trendy, uwiódł aranżacyjne gusta. Dlaczego? Bo dekoracje z mchu łączą naturę z innowacyjnością i pasują wszędzie: do każdego wnętrza, stylu i sposobu bycia.

Z mchu tworzy się różne kształty, łączy się z innymi elementami, pokrywa się różnej wielkości powierzchnie – to stwarza nieograniczone możliwości. Zobacz poniższe przykłady.

1. Ściany z mchu.

Żywa ściana od sufitu do podłogi robi bajkowe wrażenie. To jak otulenie się miękką przestrzenią, w której dźwięki brzmią przyjemniej, oddycha się rześko, a oczy mimowolnie odpoczywają.

Nie możesz sobie pozwolić na całą ścianę? Stwórz jeden pas – wzdłuż czy wszerz, na ukos – daj poszaleć wyobraźni.

2. Napis, logo z mchu.

Dla firmy to będzie podkreślenie proekologicznych działań i zwrócenie na siebie uwagi w sposób finezyjny i wzbudzający zaufanie zarazem.

W domu napis z mchu może służyć jako motto, zaznaczenie swojego indywidualizmu, wyrażenie siebie. Jeżeli masz wnętrze w stylu nowoczesnym, napis z mchu delikatnie i nietuzinkowo przełamie jego surowy charakter.

3. Szaleństwo kompozycyjne.

Drzewka ze sklejki, zwierzątka wycięte z drewna, tarcza zegara, lasy w słojach, doniczki itp. – to wszystko możesz przyozdobić mchem. Tworzenie kompozycji to:

 • świetna i relaksująca zabawa,
 • pole do popisu dla wyobraźni,
 • rewelacyjnie spędzony czas w towarzystwie,

a potem – jedyna w swoim rodzaju ozdoba na półce, biurku czy w gablotce.

Przy tego typu dekoracjach sprawdzi się mech w różnych kolorach. Pomyśl o tym przed specjalnymi dniami jak święta, urodziny czy rocznice, bo dekoracje z mchu to doskonały prezent.

4. Żywe obrazy z chrobotka.

Agata powiesiła w salonie drzewko na wzór bonsai.

Kasia stworzyła z mchu dużą mapę w pokoju – zielone kontynenty tworzą niesamowity kontrast z bielą ściany.

Syn Piotra i Doroty zrobił ogromną makietę na stole – to park z mnóstwem drzew i różnymi elementami (m.in. drewnianymi ścieżkami).

To może być cokolwiek – zrób (lub kup gotowe albo zleć wykonanie) z mchu coś, co uzewnętrzni Twoje pasje, marzenia, plany. Będzie na wyciągnięcie ręki, realniejsze, bliższe spełnienia.

Chcesz mieć zielono, spektakularnie, klimatycznie? Mech chrobotek spełni Twoje oczekiwania

Mech a klimat

Mech chrobotek spełni Twoje oczekiwania klimatyczne – nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tego, że takie masz. Mieszkanie, praca – pomieszczenia, w jakich przebywasz, powinny Ci służyć, być komfortowe i jak najbardziej zdrowe.

Chrobotek jest porostem leśnym i nosi w sobie drogocenne właściwości lasu: oddycha i filtruje, czyli ma moc oczyszczania powietrza. Reguluje wilgotność. Jego działanie na powietrze wokół doceniają alergicy. Nie dość, że sam jest nietoksyczny, to w dodatku pochłania toksyny z otoczenia.

Przy czym ta klimatyczność i walory zdrowotne to nie jest coś za coś. Mech niczego nie oczekuje od Ciebie:

 • nie potrzebuje nawożenia, podlewania, przycinania,
 • nie musi mieć światła, żeby dobrze się trzymać,
 • nie przyciąga owadów, insektów, więc z niczym takim nie walczysz.

Dla wielu osób ważnym czynnikiem jest biodegradowalność mchu i to, że pozyskuje się go w zgodzie z wymogami – z szacunkiem dla przyrody, by nie zaburzyć jej równowagi i mikroklimatu, jaki panuje w miejscu zbioru.

Mech – most pomiędzy światem zewnętrznym a Tobą

Mech wydaje się idealną odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego człowieka.

Bo dzisiejszy człowiek tęskni za naturą, ale trudno jest mu znaleźć czas na przebywanie w niej.

Dzisiejszy człowiek to ktoś, kto docenia wygodę, jaką dała mu cywilizacja, jednocześnie ciągnie go do swych korzeni, które łączą się z przyrodą.

Dzisiejszy człowiek chce osiągnąć harmonię między światem zewnętrznym a tym, co podpowiada mu intuicja.

Jesteś takim człowiekiem? Jeśli tak, to mech chrobotek spełni Twoje oczekiwania.

Więcej wyrobów z mchu znajdziesz na stronie Tropicalgarden.pl