Chirurgia intymna kobiet również w naszym kraju powoli wychodzi ze sfery tabu. Coraz więcej pań decyduje się na operacje plastyczne narządów płciowych, zabiegom poddaje się m.in. pochwę, wargi sromowe czy łechtaczkę.

Zanim podejmiesz decyzję…

Coraz więcej Polek pragnie poprawić wygląd miejsc intymnych. Okazuje się, że piękne i pociągające pragniemy być również w zaciszu sypialni. Dotyczy to pań niemal w każdym przedziale wiekowym – często problemy pojawiają się z biegiem lat, czasem nieatrakcyjne zmiany zauważyć można po porodzie(1). Najczęściej chirurgii intymnej poddają się kobiety ze względów estetycznych, jednak zdarza się, że zabiegi mają medyczne podstawy i mogą stosunkowo szybko poprawić jakość życia.

Zanim podejmiesz decyzję o zabiegu, powinnaś szczerze porozmawiać ze swoim lekarzem, zapytać go o ewentualne przeciwwskazania, a także problemy, jakie niejednokrotnie wiążą się z chirurgią intymną. Nie wolno zapominać, że okres rekonwalescencji po tego rodzaju operacji ciągnie się nawet przez kilka tygodni (wiele zależy od Twojego stanu zdrowia, kondycji organizmu). W tym czasie musisz zrezygnować ze współżycia z partnerem i pamiętać o przestrzeganiu surowych zasad higieny – inaczej może rozwinąć się infekcja. Pacjentki nierzadko cierpią też z powodu silnych dolegliwości bólowych po zabiegu.

Waginoplastyka i hymenoplastyka

Waginoplastyka, czyli zwężenie pochwy, cieszy się coraz większą popularnością. Operacja pomaga przywrócić wygląd okolic intymnych sprzed porodu. Poddają się jej panie, których pochwa znacznie rozciągnęła się po urodzeniu dziecka. Wbrew pozorom to poważny kłopot, który może obniżać jakość doznań seksualnych, a nawet przyczyniać się do infekcji intymnych(2).

Hymenoplastykę, a więc rekonstrukcję błony dziewiczej, najczęściej wykonuje się u kobiet, które nie chcą, żeby ich partner wiedział, że straciły dziewictwo. Czasem, panie decydują się na tę szczególną operację, by ponownie przeżyć swój „pierwszy raz” i doznać towarzyszących temu wydarzeniu emocji. Zabieg nie polega na odtworzeniu właściwej błony dziewiczej, ale na ponownym połączeniu jej pozostałych elementów – zszyciu fałd.

Korekta warg sromowych, łechtaczki i punktu G

Intensywniejszym doznaniom w sypialni służyć ma tzw. G-shot – operacja, podczas której uwydatnia się punkt G. To wyjątkowo wrażliwa erogenna strefa kobiecego ciała, umiejscowiona w przedniej ścianie pochwy. Powiększenie punktu G popularnie nazywa się „zastrzykiem orgazmu”. W trakcie zabiegu w ściankę pochwy wstrzykuje się specjalną substancję (zwykle z kwasu hialuronowego albo rekombinowanego kolagenu)(3). W efekcie punkt G staje się źródłem jeszcze większej rozkoszy w czasie stymulacji. Rezultaty operacji można sprawdzić już kilka godzin po jej zakończeniu. Podobny skutek pomaga osiągnąć odkrycie łechtaczki schowanej w fałdach skórnych (clitoroplastyka).

Kształt warg sromowych (większych i mniejszych) zmienia się podczas labioplastyki. Panie z reguły proszą o zmniejszenie warg sromowych mniejszych (gdy są za duże w stosunku do warg sromowych większych). Operacje najczęściej przeprowadza się ze względów estetycznych, choć w pewnych przypadkach przerost warg sromowych wywołuje problemy w czasie jazdy na rowerze czy natury higienicznej. Niektóre kobiety decydują się na powiększenie warg sromowych przy pomocy przeszczepu tkanki tłuszczowej, ewentualnie z wykorzystaniem specjalnych wypełniaczy(4).

1. Welness Kliniek Belgium, http://www.wellnesskliniek.com/en/genital-surgery/pubic-lift, dostęp: 12.04.2016
2. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, http://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-med…, s. 105, dostęp: 12.04.2016
3. Jw.
4. Destin Plastic Surgery, http://www.theplasticdoc.com/plastic-surgery/female-genital-cosmetic-sur…, dostęp: 12.04.2016