Święta Bożego Narodzenia nie mogą odbyć się bez pięknej choinki. Wielu z nas stawia na drzewka naturalne. W sklepach dostępne są dwa rodzaje takich drzewek – cięte lub umieszczone w doniczce. Które drzewka są lepsze? Co warto wiedzieć inwestując w naturalne drzewka?

Natura górą

Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu ludzi na środowisko naturalne. Coraz chętniej wybieramy produkty dobrej jakości, ekologiczne i przede wszystkim Polskie. Nie dotyczy to wyłącznie artykułów spożywczych ale właściwie wszystkich dostępnych w sklepach towarów. W okresie świąt Bożego Narodzenia jednym z bardzo popularnych polskich produktów są choinki. Z roku na rok rośnie liczba takich drzewek w naszych domach. Choinki prosto z lasu, albo raczej ze szkółek leśnych wybierane są przez nas, ponieważ pięknie wyglądają i jeszcze piękniej pachną.

Choinka cięta czy w doniczce?

W sklepach i szkółkach dostępne są dwa rodzaje choinek – cięte i w doniczkach. Choinki cięte są zazwyczaj większe, ale za to mniej trwałe. Choinka bez dostępu do ziemi i wody utrzymuje się w ciepłym mieszkaniu przez kilkanaście dni, a potem powoli opadają z niej kolejne igły.  Powolne wysychanie drzewka powoduje nie tylko coraz brzydszy wygląd, ale przede wszystkim pojawia się wokół niej mnóstwo ostrych igiełek, które należy usuwać nawet kilka razy dziennie.

W przypadku choinek w doniczkach jest nieco inaczej. Z założenia w donicy znajdują się korzenie drzewka, przez które pobiera ono wodę z ziemi, w której się znajduje. Takie choinki mogą przetrwać znacznie dłużej, pięknie wyglądają i cudownie pachną. Po okresie świątecznym można je postawić na balkonie lub posadzić w ogródku. Niestety choinki w doniczkach są zazwyczaj dużo mniejsze niż ich cięte odpowiedniki.

Uważaj na to, co kupujesz w doniczce

Podczas kupowania choinki w doniczce nie mamy nigdy pewności, co się w niej znajduje. Warto wiedzieć, że doniczka nie oznacza drzewka, które będzie można posadzić w ogródku. Bywa, że jest w niej umieszczana choinka cięta. Drzewko wytrzymuje nieco dłużej niż to ustawione w stojaku, niemniej jednak zdarza się, że po kilkunastu dniach zaczyna wysychać i opadają z niego igły. U niektórych sprzedawców można nabyć drzewka, które dopiero co zostały wykopane z ziemi. Włożenie takiego drzewka do donicy nie oznacza, że ukorzeni się ono i będzie wspaniale wyglądało przez kolejne miesiące. Bardzo możliwe, że już po kilku tygodniach zacznie usychać. Najlepiej jeśli drzewko rośnie w donicy od dłuższego czasu. Wówczas posiada zdrową bryłę korzeniową, a po świątecznych dniach można je posadzić w ogrodzie. Jeśli drzewko jest niewielkie może być ozdobą nie tylko ogrodu, ale także tarasu lub balkonu i poczekać do następnych świąt.