Słoneczna pogoda, ciepłe morze i piękne widoki sprawiają, że Chorwacja to już od lat jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, wybieranych przez Polaków. Niezależnie od tego czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy wolisz relaks na plaży, wczasy w Chorwacji oferują cały wachlarz interesujących możliwości.

Chorwacja – co zobaczyć i jakie atrakcje odwiedzić

Na hasło „Chorwacja wakacje”w pierwszej kolejności przed oczami stają nam malownicze plaże i turkusowe, czyste wody Adriatyku. Kraj ten oferuje jednak dużo więcej niż słoneczne i morskie kąpiele. Wpływ różnych kultur na ten region świata sprawił, że Chorwacja pełna jest fascynujących zabytków i atrakcji zarówno tych stworzonych przez człowieka jak i tych pochodzenia naturalnego. W naszym krótkim poradniku znajdziecie listę kilku ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić w czasie wakacji w Chorwacji.

Dubrownik i okolice: co warto zobaczyć?

Dubrownik to bez dwóch zdań jedna z największych atrakcji turystycznych oraz najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Chorwacji. Dubrownik nie bez powodu nosi przydomek „Perły Adriatyku”, rocznie przyciągając miliony turystów. Leżący na skrzyżowaniu szlaków morskich i lądowych Dubrownik może się poszczycić długą, ale i też burzliwą historią. Do dziś w mieście przetrwała imponująca liczba historycznych zabytków, z okalającymi całe miasto murami obronnymi na czele. Mur ten ma długość łącznie prawie 2 km, a jego najstarsze odcinki pochodzą z IX wieku. Na terenie starego miasta znajduje się cały szereg innych, wartych odwiedzenia, atrakcji. Są to między innymi Pałac Sponza, Wielka Fontanna Onufrego, Kolumna Rolanda czy Pałac Rektorów.

dubrownik i okolice co warto zobaczyc min

Chorwacja: Jeziora Plitwickie i Wodospady

Jeśli od zabytkowych budowli wolisz przyrodnicze atrakcje, obowiązkowym przystankiem Twoich wczasów w Chorwacji powinny być Jeziora Plitwickie. Park Narodowy Jezior Plitwickich umiejscowiony jest mniej więcej w środkowej części Chorwacji, nieco ponad 130 km od Zagrzebia. Największą atrakcją parku jest kilkanaście jezior malowniczo połączonych serią kaskad i wodospadów. Jeziora Plitwickie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a co roku odwiedza je około 1,5 mln turystów. Park zwiedzamy głównie pieszo, przemieszczając się po stworzonych specjalnie w tym celu szlakach. Zależnie od tego, którą trasę wybierzemy zwiedzanie Jezior Plitwickich może zająć nam od 2 do 8 godzin. Warto się więc odpowiednio przygotować do zwiedzania tej atrakcji. Koniecznie zabierz ze sobą zapas wody, prowiant oraz krem z filtrem.

chorwacja jeziora plitwickie i wodospady min

Split – najciekawsze atrakcje turystyczne

Split to dobra, wakacyjna opcja dla mieszczuchów z krwi i kości, którzy z miejskim zgiełkiem nie chcą rozstać się nawet w czasie wakacji. Jest to drugie co wielkości miasto Chorwacji, a także stolica Dalmacji. Wśród atrakcji turystycznych Splitu prym wiodą pozostałości Pałacu Dioklecjana, które obecnie wkomponowane są w architekturę i krajobraz miasta. Split jest również największym w Chorwacji węzłem komunikacji promowej. To właśnie z portu w Splicie odpływają promy na wszystkie większe wyspy Chorwacji. Poza tym Split oferuje nam wszystko to co każde większe miasto Europy. Do dyspozycji turystów i mieszkańców są setki klubów i restauracji, muzea, galerie itd.

split najciekawsze atrakcje turystyczne min

Riwiera Markarska – plaże i wyspy

Na kilkudziesięciu kilometrach wybrzeża Dalmacji, na północ i południe od miasta Makarska leży jeden z najpopularniejszych turystycznych regionów Chorwacji. Tak zwana Riwiera Makarska zasłynęła z czystej wody, pięknych plaż i rozbudowanej bazy noclegowej. W tym regionie Chorwacji bez problemu znajdziecie noclegi w ekskluzywnych hotelach oferujących pobyt all inclusive jak i w małych, rodzinnych pensjonatach czy prywatnych kwaterach. Riwiera Makarska to również świetna baza wypadowa do podróży na kilka malowniczych wysp Chorwacji jak: Korcula, Brac czy Hvar.

riwiera markarska plaze i wyspy min

Omis – twierdza piratów w górskim kanionie

Omis to niewielkie miasteczko, którego nie znajdziecie może na pierwszych stronach przewodników turystycznych, oczarowało już jednak swoim urokiem niejednego podróżnika. Duże wrażenie robi malownicze położenie miasta w górskim kanionie, u ujścia rzeki Cetiny. Pomiędzy XII, a XV wiekiem Omis zasłynął jako baza wypadowa piratów łupiących pobliskie morskie szlaki. Dziś można zwiedzać pozostałości dwóch pirackich twierdz położonych na pobliskich wzgórzach. Atrakcje samego Omisu to nie tylko historyczne zabytki umiejscowione na terenie starego miasta. Do dyspozycji turystów, spędzających wczasy w Omisie, jest również kilka ładnych, żwirowych plaż, a także dziesiątki tętniących życiem restauracji, barów i klubów nocnych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą natomiast wyruszyć w piesze wędrówki po okolicznych górskich szlakach.

omis twierdza piratow w gorskim kanionie min

Jadąc do Chorwacji pamiętajmy więc, że nie samą plażą człowiek żyje. Czasem, zamiast wylegiwać się na plaży czy nad hotelowym basenem warto ruszyć się i poznać piękno tego kraju. Jeżeli interesują Cię tanie wczasy w Chorwacji sprawdź także oferty last minute. Nierzadko jest to bardzo atrakcyjna finansowo opcja na niezapomniany, spontaniczny i pełen słońca urlop.