Oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale też miejsce, w którym najłatwiej o powstanie pierwszych zmarszczek. W opóźnieniu ich pojawienia się lub zmniejszeniu widoczności już obecnych śladów upływającego czasu pomoże odpowiednia pielęgnacja. Jakie kosmetyki pod oczy warto wybrać?

Dlaczego skóra pod oczami wymaga specjalnej pielęgnacji?

Skóra pod oczami jest cieńsza niż w pozostałych obszarach twarzy, a do tego ma stosunkowo niewiele gruczołów łojowych. Brakuje jej zatem naturalnego sebum, które chroni tak przed działaniem czynników zewnętrznych, jak przed przedwczesnym starzeniem. Co więcej, wokół oka znajduje się kilka mięśni, które przez cały czas intensywnie pracują. Tym samym rozciągają tę delikatną tkankę, która naturalnie nie jest zbyt elastyczna.

Nie powinno zatem dziwić, że skóra pod oczami powinna być pielęgnowana w inny sposób niż reszta twarzy. Ciężkie kremy czy mocne sera mogłyby ją bowiem podrażnić lub obciążyć. Warto też zwrócić uwagę na to, że preparaty stosowane pod oczy muszą być przebadane nie tylko pod kątem dermatologicznym, ale również okulistycznym, aby były bezpieczne do stosowania na tym wrażliwym obszarze.

Czym różnią się kosmetyki pod oczy?

Chociaż kremy i sera pod oczy podlegają pod tę samą kategorię, cechuję się nieco odmiennymi właściwościami. Co je odróżnia?

Krem ma zwykle dość gęstą konsystencję, która pozostawia na skórze tłusty film. Mimo to stężenie składników aktywnych jest w nim mniejsze niż innych kosmetykach pod oczy – jednak wystarczające wtedy, gdy nie zmagasz się akurat z żadnymi konkretnymi problemami, np. cieniami, opuchlizną czy zmarszczkami.

Serum ma zazwyczaj lżejszą formułę – kremową lub żelową, ale zawsze taką, która szybko się wchłania. Jest też bardziej skoncentrowane ze względu na wyższe stężenie substancji czynnych. Przydaje się zatem jako element pielęgnacji, która ma na celu poprawić kondycję skóry w konkretnym zakresie.

Kiedy lepiej sprawdzi się krem, a kiedy serum?

To, który typ kosmetyku pod oczy będzie lepszym wyborem, to bardzo indywidualna kwestia. Wszystko sprowadza się do właściwości konkretnej skóry oraz tego, jaki jest oczekiwany efekt. Jeśli na skórze nie ma jeszcze śladu zmarszczek, a jej napięcie jest na odpowiednim poziomie, nawilżanie i wzmacnianie przy użyciu kremu okaże się wystarczające. Jeśli jednak istnieje wysokie ryzyko powstania zmarszczek i linii, warto postawić na silniej działający produkt, czyli serum.

Dobrym wyborem będzie też połączenie tych dwóch preparatów w komplementarną rutynę pielęgnacyjną, która zadba o skórę pod oczami na wielu polach. Serum pomoże uporać się z cieniami pod oczami, zmarszczkami i innymi problemami. Natomiast krem zabezpieczy skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby przyspieszać przedwczesne starzenie lub negatywnie wpływać na inne mankamenty skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj