Zniszczone i suche kosmyki często wymagają starannej i przemyślanej pielęgnacji. Najczęściej ich stan jest wynikiem nieprawidłowego mycia oraz stosowania suszarek, prostownic czy lokówek do włosów. Chociaż kosmetyki magicznie nie naprawią ubytków, to pomogą poprawić kondycję pasm i polepszyć ich ogólny wygląd. Jak poradzić sobie z przesuszonymi włosami? Podpowiadamy.

Czy warto obcinać przesuszone końcówki?

Dla osób, które zapuszczają włosy to pytanie może spędzać sen z powiek. Aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi pasmami, końcówki najlepiej jest podcinać raz na kilka miesięcy. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby pozbycie się całej zniszczonej partii włosów, jednak nie zawsze jednak chcemy decydować się na taką dużą zmianę. Mimo tego już samo podcięcie kilku centymetrów pozwoli na odżycie całych pasm. Jest to również świetny moment na rozpoczęcie świadomej pielęgnacji.

Warto jest także pamiętać, że zniszczone i suche włosy to nie jest to samo. W pierwszym przypadku kosmyki są zwykle odwodnione, jednak suche pasma nie muszą być zniszczone. Bardzo często posiadaczki kręconych włosów mierzą się z ich przesuszeniem, jednak struktura suchego kosmyka jest po prostu inna. Szybciej tracą one nawilżenie, dlatego najlepiej wyglądają od razu po umyciu.

Jak dobrać odpowiedni szampon do suchych włosów?

Równie częstą praktyką, którą część osób robi nieświadomie, jest stosowanie produktów do włosów z zawartością SLS, SLES czy innych substancji, które powodują ich nadmierne przesuszanie. W codziennej pielęgnacji takich preparatów powinniśmy ich unikać, aby dodatkowo nie podrażniały delikatnej skóry głowy. Najlepiej jest stosować naturalny szampon, który usunie nagromadzone zabrudzenia, a dobrze dobrane składniki zapewnią ukojenie oraz regenerację. Dodatkowo wzmocnią cebulki i pobudzą je do szybszego wzrostu. Najważniejszym elementem jest jednak odpowiedni poziom nawilżenia, który jest w nich oferowany Im bardziej naturalny skład produktów, tym lepiej dla naszych pasm.

Jaką odżywkę wybrać dla suchych i łamliwych włosów?

Dla suchych i łamliwych włosów konieczne jest dobranie odpowiedniej odżywki do włosów. Poprawi one ich wygląd i ułatwi rozczesywanie. Aby dobrze nawilżyć całe pasma, warto dobierać je pod strukturę oraz aktualne potrzeby kosmyków. Kluczowe jest zachowanie równowagi w dostarczanych składnikach aktywnych. Przyda się tutaj także znajomość PEH, która oznacza stosowanie odpowiedniej ilości protein, emolientów i humektantów w produktach.