Choć loki, loczki i sprężynki wszelkiego rodzaju są i zawsze będą modne, to jednak mnóstwo kobiet woli włosy proste i gładkie. Elegancki, niemal geometryczny look to ponadczasowa klasyka stosowna zarówno do gładkich upięć, jak i krótkich fryzurek. Jednak mało która z nas wie, że dążenie do prostych włosów to nie tylko bliska znajomość z prostownicą.

Kosmetyczne czary-mary

Gdy nasze włosy tylko nieco się puszą i wywijają na końcach, niekoniecznie musi być potrzeba sięgania po prostownicę, aby je wygładzić. Pomóc mogą kosmetyki, które bez problemu znajdziemy w drogerii. Na początek przyda się płynny jedwab. Już odrobina tego kosmetyku lub preparatów z jego dodatkiem potrafi wygładzić puszące się włosy i pomóc okiełznać wywijające się końcówki. Dodatkowo kosmetyk ten fenomenalnie nawilży naszą czuprynę.

Jeśli nasze włosy są raczej cienkie i leciutkie, przez co fruwają na wszystkie możliwe strony, wówczas należy je nieco obciążyć. Ale zdrowo. Najlepsze będą do tego intensywnie nawilżające kosmetyki do włosów, np. firmy L’Oréal, które na poziomie komórkowym wypełnią włos, zagęszczając jego strukturę. Włos będzie zdrowy, a przez właściwy poziom nawilżenia i regeneracji wyda się wyraźnie gładszy i cięższy. Wówczas zamiast niszczącej prostownicy można zastosować spray wygładzający włosy i fryzura będzie gotowa. Nie jest to natomiast wskazane dla pań, których włosy przetłuszczają się – obciążone włosy będą się przetłuszczać jeszcze szybciej.

Modelowanie w czasie suszenia

Ze stosowania suszarki ciężko całkowicie zrezygnować. W przypadku wyjątkowo niesfornych włosów jest to trudne nawet latem. Ale przynajmniej stosowanie prostownicy możemy ograniczyć do okazjonalnego minimum, uzyskując podobny efekt przy użyciu pianki do włosów (lub innego kosmetyku do stylizacji włosów o działaniu wygładzającym), płaskiej, kwadratowej szczotki i wspomnianej suszarki. Włosy rozczesujemy, wygładzamy dłonią i suszymy na szczotce, dbając, by końce się nie wywijały (mocny nawiew raczej odpada).

 

Prostownica nie jest zła!

Nie ma nic złego w stosowaniu prostownicy, ale trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji – bez odpowiedniej ochrony włosów może nadmiernie je przesuszyć i prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Jednak inwestując we właściwą pielęgnację włosów oraz w prostownicę wysokiej jakości, ryzyko to zostanie zminimalizowane.