Pewnie nie raz zastanawiałaś się nad tym, jak zredukować ilość ubrań do niezbędnego minimum? Przecież nie nosisz wszystkich swoich sukienek, bluzek, sweterków i spodni, które już od kilku dobrych lat zalegają w szafie – nie oszukuj się, już na pewno do nich nie wrócisz. Przeczytaj, jak pozbyć się nienoszonych ubrań, by nie mieć poczucia straty, a raczej pewność, że postąpiłaś mądrze świadomie pozbywając ze swojej garderoby tego, co już jest niemodne lub już nigdy tego nie włożysz.

Bezstresowe porządki w szafie, czyli jak pozbyć się nienoszonych ubrań?

No właśnie, zasadnicze pytanie mówi o pozbywaniu się, ale czy na pewno tego chcesz? Łatwo jest wyrzucić po prostu daną rzecz do ubrania na śmietnik, ale czy będzie to zgodne z Twoim sumieniem? Tym bardziej, jeśli ciuch jest jeszcze w całkiem dobrym stanie. Co zatem możesz zrobić? Najłatwiej jest popytać znajomych, czy któryś z elementów Twojej garderoby nie byłyby dla nich dobry. A może ktoś coś od Ciebie kupi? Tu możesz liczyć na bardzo pozytywną reakcję. Kolejnym sposobem, by oczyścić szafę z nadmiaru ubrań jest skorzystanie z serwisów z ogłoszeniami, między innymi z https://sprzedajemy.pl/moda-i-styl, gdzie jest duża szansa na odzew ze strony potencjalnego nabywcy. Warto abyś skorzystała również ze specjalnych grup na Facebooku, możesz tam także sprzedać ubrania, które już na Ciebie nie pasują lub masz ich po prostu dość.

kapelusz ubranie trampki

Zrób coś dobrego! Gdzie można oddać ubrania?

Oczywiście, że sprzedanie ubrań w dobrym stanie to jedna z lepszych możliwości. Wszystko zależy od Twojego podejścia i tego, jakimi zasadami się kierujesz. Jest wiele miejsc, gdzie używane ubrania naprawdę się przydadzą, a wręcz będą potrzebne. Możesz zatem oddać je do Domów Pomocy Społecznej (tam sprawią radość najbiedniejszym), do punktów przyparafialnych, dobrym pomysłem jest także wrzucenie ich do kontenerów PCK. Nie dość, że spełnisz dobry uczynek, pozostaniesz w zgodzie ze swoim sumieniem, to jeszcze przyczynisz się do zachowania porządku w swojej szafie.

Jeśli natomiast jesteś zdania, że Twoje ubrania są w bardzo dobrym stanie, a oddawanie ich nie wchodzi w grę, możesz jeszcze spróbować poszukać osób, które chciałyby się z Tobą wymienić na inne ubranie lub rzecz. Takich serwisów wymiany ubrań w Internecie nie brakuje, a kobiety często z nich korzystają.

Jak bezboleśnie zmniejszyć ilość ubrań w szafie?

Warto zastanowić się nad motywami swojego postępowania czyli nad tym, dlaczego tak naprawdę pozbywasz się ubrań z szafy. Odpowiedzieć możesz, że po prostu od samego kupna czegoś nie lubisz, przytyłaś lub schudłaś i dana rzecz już na Ciebie nie pasuje lub po prostu jest już niemodna, a i tak w tym fasonie czy kolorze nie było Ci do twarzy. Jeśli w Twojej szafie ubrania zalegają od kilku lub (bagatela!) kilkunastu lat, najwyższy czas zabrać się za porządek w garderobie.

Ważne, aby przegląd ubrań robić systematycznie, by nie dopuszczać do ich nadmiernego gromadzenia się. Pamiętaj, że łatwiej sprzedać czy oddać kilka rzeczy niż całe stosy. Czasem dane ubranie ma dla Ciebie wartość sentymentalną  – wtedy nie musisz się jej pozbywać, dobrze jednak by była to wybrana rzecz, a nie całe pokłady strojów zalegające na dnie szafy.