Jakiś czas temu popularne są w Internecie nietypowe wyzwania. Mieliśmy ice bucket challenge, które polegało na wylaniu na siebie wiadra zimnej wody i wytypowaniu kolejnych osób do tego lekko pokręconego zadania. Jest jednak innego typu wyzwanie – tydzień bez narzekania. Dla jednych to nic takiego, a dla innych- nieosiągalne przedsięwzięcie. Jak przeżyć tydzień bez narzekania w kraju, gdzie biadolenie i użalanie się nad sobą jest normą?

Przede wszystkim odetnij się od negatywnych i zbędnych informacji – wiadomości z radia, telewizji i Internetu na ten czas warto odstawić, bo nakręcają nas negatywnie. Choć świadomie wiemy, że strzelanina czy wypadek na drugim końcu świata nie ma absolutnie żadnego wpływu na nasza codzienność, podświadomość gromadzi takie informacje i mogą one później powodować zły nastrój, drażliwość i problemy ze snem.

Drugim ważnym aspektem tego wyzwania jest planowanie rzeczy przyjemnych pod koniec dnia. Im bliżej wieczoru, tym bardziej będziemy zadowoleni. Może to być kąpiel, coś smacznego do jedzenia, spotkanie z przyjaciółką, a nawet bilard. Wraz z każdym kolejnym dniem możemy zauważyć, że nawyk narzekania nie był nam do niczego potrzebny, a tylko odbierał nam energię, chęć do życia i nie dawał żadnych rozwiązań.

Gdy świadomie zaczniemy zwracać uwagę na te myśli, które nas dołują lub wyolbrzymiają problemy na siłę, zauważymy, że można to kontrolować i zmieniać. Jedną z metod treningu pozytywnego myślenia są warsztaty dla kobiet, podczas których w doskonałej, przyjaznej atmosferę można nauczyć się nowych umiejętności i  poznać osoby takie jak Ty.

Pozytywne myśli sprawiają, że zaczniemy dostrzegać w naszym życiu pozytywne wydarzenia, a nawet sami je tworzyć. Warto mieć wielkie cele i marzenia, ale dopiero doceniając to, co mamy będziemy naprawdę szczęśliwi. Jest to prawie pewne, że jeśli nie potrafisz cieszyć się dziś, nawet gdy osiągniesz wielką fortunę, spełnisz swoje marzenia dalej coś będzie blokować Cię przesz szczęściem.

Tygodniowe wyzwanie pozytywnego myślenia sprawia, że niekiedy inni ludzie zaczynają chętniej przebywać wokół nas, jak gdyby wygrzewając się w przyjemnej atmosferze Twojego zachowania. Nawet kiedy zdarzy się coś nieprzyjemnego lub ponurego, zamiast to roztrząsać i rozpaczać, można po prostu przyjąć fakt, zaakceptować i ruszyć dalej. Nie jest ważne, czy uda się idealnie bez narzekania spędzić siedem lub więcej dni. Ważne aby od nowa zacząć kreować swoje życie i kontakty z otaczającymi nas ludźmi. 

Autor: Marek Olszak