Zabieg depilacji laserowej staje się coraz popularniejszy i wiele z nas rozważa jego wykonanie. Jednym z podstawowych pytań, które sobie zadajemy przed zabiegiem jest: czy depilacja laserowa jest bezpieczna i czy może nieść za sobą negatywne skutki? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Jak działa depilacja laserowa?

Żeby odpowiedzieć na pytanie dotyczące bezpieczeństwa depilacji laserowej, trzeba najpierw zrozumieć jak właściwie taki zabieg działa. Laser emituje wiązkę światła, która przenika przez skórę i pochłaniana jest przez barwnik włosa – melaninę. W wyniku zaabsorbowania światła przez barwnik następuje destrukcja mieszka włosowego. Sam zabieg jest krótki i raczej bezbolesny.

Laser nie jest niebezpieczny dla skóry i nie powoduje jej uszkodzenia. Oparzenia, które są czasami wynikiem depilacji, spowodowane są słabym sprzętem lub źle przeszkolonym personelem. Najbezpieczniejszym wyborem będzie klinika, w której do depilacji laserowej wykorzystuje się laser diodowy Palomar Vectus – jedynie on posiada czytnik melaniny. Przed zabiegiem wykonanym tym laserem, do skóry przykładany jest specjalny czytnik, który określa poziom melaniny i na tej podstawie ustawiane są automatycznie indywidualnie dobrane parametry zabiegu. Pozwala to na wykorzystanie optymalnej energii przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i wykluczeniu ryzyka poparzenia.

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Przed zabiegiem należy pamiętać, że depilacja laserowa nie jest dla każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań, z którymi trzeba się koniecznie zapoznać, tak aby zabieg był w stu procentach bezpieczny. Są to przede wszystkim choroby, takie jak: epilepsja, łuszczyca, bielactwo i cukrzyca,  także świeżo przebyte zabiegi chirurgiczne, terapia retinoidami, przyjmowanie leków lub ziół fotouczulających oraz leków obniżających krzepliwość krwi. Depilację laserową wykluczają także rozrusznik serca, aktywne infekcje skórne, skaleczenia i bliznowce. Zabiegu nie można wykonywać w ciąży. Z mniej oczywistych rzeczy – przeciwwskazaniem jest również świeża opalenizna.

Nie ma się czego bać

Podsumowując – depilacja laserowa jest bezpieczna. Oczywiście, jak przy każdym innym zabiegu należy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim uważnie należy wybrać miejsce, w którym poddamy się zabiegowi. Czy laser, który jest tam używany to sprzęt najwyższej jakości? Łatwo to zweryfikować przeglądając informacje na temat konkretnego modelu w internecie. Czy w salonie jest czysto i dba się o higienę? Poza tym sprawdźmy, czy osoba która ma wykonać zabieg została odpowiednio przeszkolona – najczęściej jest to potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Upewnijmy się, że zostanie z nami przeprowadzony wywiad dotyczący ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Pamiętajmy – wybór zaufanego salonu lub kliniki urody to kluczowa kwestia. Dobra decyzja w tej kwestii sprawi, że zabieg depilacji laserowej będzie w pełni bezpieczny.

Artykuł opracowany przez klinikę urody Beauty Duty z Warszawy.