Śmierć ojca dla wielu osób jest bardzo dużym ciosem, który kładzie się cieniem na całe dalsze życie. Jest to nie tylko duża strata emocjonalna, ale również niekiedy mająca też charakter majątkowy. Właśnie dlatego często pojawiają się pytania – czy można otrzymać odszkodowanie po śmierci ojca?

Czy uzyskanie odszkodowania po śmierci ojca jest możliwe?

Tak, istnieje możliwość jego otrzymania. W tym przypadku warto wskazać, że wypłacone może być zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie za śmierć ojca, przy czym pierwsze z nich odnosi się do doznanych szkód majątkowych, natomiast drugie do niemajątkowych.

Wypłacenie świadczeń tego typu po śmierci ojca albo też innej bliskiej osoby, ma na celu zrekompensowanie krzywd na różnych płaszczyznach. Może być ono wsparciem finansowym w organizacji pochówku, ale również może służyć jako wsparcie w dalszym życiu, gdy to ojciec utrzymywał swoje dzieci, które same nie były do tego zdolne.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za śmierć ojca?

Odszkodowanie za śmierć ojca może być wypłacone na podstawie różnych umów ubezpieczeniowych, na przykład są to:

Ubezpieczenie na życie

W tym przypadku odszkodowanie wypłacane jest po doznanej śmierci na podstawie warunków umowy ubezpieczeniowej. Wysokość odszkodowania najczęściej określona jest w umowie.

Ubezpieczenie turystyczne

W przypadku śmierci ojca za granicą, gdy miał on wykupione ubezpieczenie turystyczne, również można otrzymać odszkodowanie. Dzięki niemu można pokryć koszty związane z transportem ciała do kraju oraz inne wydatki.

Zadośćuczynienie

W przypadku, gdy do śmierci ojca doprowadziły działania osoby trzeciej, można ubiegać się o zadośćuczynienie za śmierć ojca z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Alternatywnie, gdy nie był on ubezpieczony, można wytoczyć sprawę sądową o wypłatę należnego zadośćuczynienia.

Takie zadośćuczynienie za śmierć ojca jest możliwe między innymi w przypadku wypadku samochodowego, błędu lekarskiego, wypadku w pracy. Czas, w którym należy zgłosić się po wypłatę zadośćuczynienia, to 20 lat.

Jaką wysokość może mieć odszkodowanie albo zadośćuczynienie za śmierć ojca?

Wysokość tego typu świadczeń jest zależna od rozmaitych czynników, między innymi od zakresu doznanej szkody, od tego, jak wpłynęła ona na życie dzieci, a także od tego, w jakiej są one sytuacji.

Kwoty rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych, ale zdarza się, że odszkodowanie albo zadośćuczynienie za śmierć ojca wynosi nawet ponad 50 000 złotych.

By łatwiej otrzymać świadczenie tego typu, warto rozważyć skorzystanie z pomocy firm zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań i zadośćuczynień dla swoich klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj