Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa każdego dnia. Regularne i pożywne posiłki zapewniają energię na cały dzień, jednakże coraz częściej mamy skłonność do wybierania junk food, czyli tzw. „śmieciowego jedzenia”. Brak czasu lub umiejętności kulinarnych to jedne z wielu czynników wpływających na wybór fast food’ów. Jako rozwiązanie tego problemu, na pewno warto wyróżnić szybkie gotowanie.  Jednak czy posiłek sporządzony na szybko może być zdrowy? Sprawdźmy zatem, z czym to się je!

Trendy żywieniowe Polaków – co jemy?

Na początku, przyjrzyjmy się bliżej temu, co jedzą Polacy na co dzień. W kraju nad Wisłą tematyka zdrowej żywności coraz częściej zostaje poruszana w mediach lub placówkach edukacyjnych, jednakże czy przynosi efekty? Zgodnie z przeprowadzonymi w roku 2014 badaniami przez CEBOS, 8 na 10 Polaków jest zdania, że odżywia się zdrowo. Czy na pewno tak jest? Jak wygląda tradycyjny polski obiad, wie każdy z nas – zasmażana kapusta, schabowy oraz góra ziemniaków polanych tłuszczem. Prawdziwa bomba kaloryczna oraz dawka cholesterolu. Idąc dalej, 61% ankietowanych określa swoją dietę jako zbilansowaną, choć 1/3 Polaków sporadycznie sięga po kaszę i ryż. Z kolei około 20% odsetek rodaków rzadko wybiera owoce i warzywa, a co gorsza 60% osób spożywa mało ryb. Polacy wciąż preferują potrawy typowo mięsne nad lekkimi i zdrowymi potrawami np. kuchni południowej. Owoce, warzywa, ryż czy kasza jaglana, cena tych przysmaków wciąż spada. Jest to idealna okazja do tego, aby zainteresować się szybkim i zdrowym gotowaniem. Rąbka tajemnicy, jak gotować zdrowo i szybko, uchylimy już za chwilę.

fotolia_94746671_m.jpg

Zdrowe posiłki bez godzin spędzonych w kuchni

Niewątpliwie jeść należy powoli, jednakże zasada ta nie dotyczy gotowania. Czy można szybko ugotować pyszny i zdrowy posiłek nie spędzając całego dnia
w kuchni? Oczywiście, wystarczy postawić na łatwe w obróbce i zdrowe produkty. Przed przygotowaniem posiłku powinniśmy odwiedzić sklep ze zdrową żywnością. Aby uzyskać pyszne danie wystarczy połączyć świeże składniki z suszonymi mieszankami ziół, przypraw czy nasion strączkowych zawartych w niewielkim opakowaniu. Warto skorzystać z mixów kasz, ryżu i risotto czy mixów przypraw skomponowanych z naturalnych składników, żeby urozmaicić swoje posiłki i oszczędzić czas. Wybór takich gotowych rozwiązań pozwoli oszczędzić również pieniądze-bo nie musisz kupować już całej gamy pojedynczych przypraw i kasz żeby przyrządzić oryginalny posiłek.

Warto również zastanowić się nad wyborem soli – która z dostępnych na rynku będzie najbardziej odpowiednia. Ostatnio popularnością cieszy się sól o obniżonej zawartości sodu- dlaczego?

Możesz solić tyle samo a sodu w Twoim posiłku będzie co najmniej 30% mniej. Zachowasz więc pożądany smak i jednocześnie zadbasz o swoje zdrowie. Wszyscy wiemy przecież, że nadmierne spożycie soli powoduje nadciśnienie tętnicze .

Praktykując szybkie gotowanie nie potrzebujemy ogromnej ilości sprzętów kuchennych. Wystarczy garnek, palnik i łyżka do mieszania oraz wybrana mieszanka naturalnych składników jak np. risotto z pomidorem czy risotto z kurkami. Zawartość opakowania zalewamy wrzątkiem i gotujemy na małym gazie przez wskazaną ilość czasu. Po chwili otrzymujemy pełnowartościowy posiłek dla siebie lub całej rodziny. Zawartość opakowania pozbawiona jest jakichkolwiek konserwantów, wzmacniaczy smaków, barwników czy syntetycznych aromatów. Suszone mieszanki są w pełni naturalne w przeciwieństwie do popularnych i szeroko konsumowanych „gorących kubków”.

fotolia_100556238_m.jpg

Smaki Świata w kilkanaście minut

Zaletą szybkiego gotowania jest również różnorodność posiłków. Chcąc gotować szybko i jeść zdrowo, wcale nie musimy się ograniczać do jednego typu dań. Każdy miłośnik kuchni polskiej lub zagranicznej znajdzie danie idealne dla siebie. Uwielbiasz grzyby, lecz czasochłonność ich przygotowania jest dla Ciebie przeszkodą? Smakowite risotto z kurkami lub risotto z pomidorem to połączenie pełnowartościowego ryżu arborio oraz smakowitych grzybów czy suszonych pomidorów. Pyszne i aromatyczne danie przygotujesz w około 20 minut! Smakowitą alternatywą dla grzybów jest risotto z groszkiem . W razie konieczności otrzymane potrawy można wzbogacić dodając własne składniki np. porcję ryby lub innego chudego mięsa.

Wrzuć na ząb coś zdrowego i pomyśl o szybkim gotowaniu, które jeszcze nigdy nie było tak smaczne! Niech zdrowe przepisy zagoszczą w Twojej zdrowej kuchni na dłużej.

Artykuł został przygotowany przez e-condimenta specjalistów w dziedzinie zdrowego odżywiania.Sklep internetowy oferujący wysokiej jakości pełnowartościowe produkty oraz przepisy na zdrowe domowe posiłki.