Każda z nas marzy o szczupłej sylwetce. Jednak ćwiczenia są męczące i długotrwałe, zabiegi w profesjonalnych gabinetach i u chirurga – drogie, a większość diet – delikatnie mówiąc mało skuteczna. Na sklepowych półkach znajdziesz również tabletki na odchudzanie. Pytanie brzmi: czy tabletki na odchudzanie są skuteczne?

Składniki aktywne tabletek na odchudzanie

Zanim sięgniesz po tabletki, warto sprawdzić, jak właściwie działają. Poniżej lista najpopularniejszych składników zawartych w tabletkach, wraz z krótkim opisem ich działania.

Chrom – reguluje poziom glukozy we krwi. W założeniu ma dawać poczucie sytości, ograniczając głód. Niestety dozwolone dawki chromu nie dają znaczącej zmiany, a zbyt wysokie stężenie chromu w organizmie może przyspieszać rozwój nowotworów!

Błonnik – naturalny, bezpieczny, przyspiesza przemianę materii. Spożywanie 30-45g błonnika dziennie jest najskuteczniejszym sposobem na szybsze spalanie tłuszczu i regulację organizmu. Przy zbyt dużych dawkach może wywoływać biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Przy tym błonnik spowalnia przyswajanie żelaza, wapnia i cynku.

Chitosan – ogranicza trawienie tłuszczów, dzięki czemu są one całkowicie wydalane z organizmu. Działa skutecznie, ale wymaga rozwagi – nadmiar chitosanu utrudnia przyswajanie witamin A, E, D, i grozi pojawieniem się problemów ze skórą i ze wzrokiem.

Herbaty przeczyszczające – jak wskazuje nazwa, przyspieszają przemianę materii, zależnie od kompozycji ziół i składników. Niestety często powodują sensacje żołądkowe. Właściwości większości herbatek są zatem wątpliwe, a w skrajnych przypadkach – szkodliwe.

L-karnityna – odpowiada za transportowanie tłuszczu do komórek mięśniowych. W teorii taki zabieg sprawiałby, że zamiast węglowodanów spalany jest tłuszcz. Praktyka jest jednak zupełnie inna, gdyż w organizmie jest już odpowiedni poziom L-karnityny i przyjmowanie dodatkowych dawek pozbawione jest większego sensu.

CLA – przyspiesza przemianę tłuszczów na energię. Substancja bezpieczna i przy odpowiednio dobranych treningach może przyspieszać spalanie tłuszczu.

Czy same tabletki na odchudzanie wystarczą?

Same tabletki do odchudzania rzadko potrafią zdziałać cuda – dopiero w połączeniu z właściwą dietą i ćwiczeniami zyskują pełną siłę działania. Jeśli jednak odżywiasz się w sposób zbilansowany, nie przejadasz się i od czasu do czasu podejmujesz aktywność fizyczną, przyjmowanie tabletek może pomóc, co najlepiej odzwierciedla test tabletek na odchudzanie.