Strona głównaMacierzyństwoCiąża i PoródCzy to ciąża? - Jak rozpoznać pierwsze objawy?

  Czy to ciąża? – Jak rozpoznać pierwsze objawy?

  Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy i bardzo specyficzny czas w życiu kobiety. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama od początku wie, co się z nią dzieje…

  Nietrudno bowiem pomylić pierwsze objawy ciąży ze zwykłym przemęczeniem czy problemami z układem pokarmowym. Jak więc rozpoznać oznaki ciąży i kiedy należy udać się do lekarza? Sprawdź sama!

   Kiedy pierwsze objawy ciąży?

  Z pewnością nie tuż po odbytym stosunku. Choć pierwsze dni ciąży Twój organizm odczuwa wewnętrznie jako bardzo intensywne, w Twoim zachowaniu i odruchach ciała nie widać jeszcze żadnych zmian. Wczesne objawy ciąży możesz zaobserwować dopiero około 10-14 dni po zapłodnieniu. Co więc powinno zwrócić wtedy Twoją szczególną uwagę?

  Jak rozpoznać objawy ciąży w pierwszym tygodniu?

  Gdy pojawi się niecodzienna drażliwość, nerwowość i nagle staniesz się bardziej niż zwykle kłopotliwa dla otoczenia, miej się na baczności. Drastyczne zmiany nastroju – od euforii i nadmiaru energii po załamanie i kompletne zwątpienie – to najwcześniejsze objawy ciąży. Ta niestabilność emocjonalna jest wynikiem działania progesteronu, zwanego też hormonem ciążowym. Odpowiada on za zagnieżdżenie się zarodka w macicy, a następnie za utrzymanie ciąży – jego rola jest zatem nie do przecenienia. Na Twoje nieszczęście nie sposób uniknąć jego efektów ubocznych w postaci huśtawek nastrojów.

  Pierwsze dni ciąży wiążą się też zazwyczaj z zaburzeniami łaknienia. Nie ma tu jednak reguły. Niektóre panie obserwują u siebie wzmożony apetyt, którego nie udaje się zaspokoić, inne z kolei przestają odczuwać głód. Trudno przewidzieć, jak będzie u Ciebie – to sprawa bardzo indywidualna. Mogą też pojawiać się chwilowe zmiany smaku i „ciążowe zachcianki”. W kulturze utrwalone jako ochota na ogórki kiszone i śledzie, w rzeczywistości przybierają różne formy. Nigdy nie lubiłaś przetworów z dodatkiem octu? Nie zdziw się, jeśli poczujesz na nie wielką chęć… Takie żywieniowe oznaki ciąży nie dają się przewidzieć i u każdej kobiety wyglądają inaczej. Można stwierdzić natomiast, że wszelkie dziwne zmiany w tym zakresie to u przyszłych mam chleb powszedni. Sięgaj więc po wszystko, czego zapragnie Twój organizm – oczywiście w granicach rozsądku!

  Jakie są inne objawy ciąży w pierwszych tygodniach?

  Problemy z łaknieniem to oczywiście nie jedyne wczesne objawy ciąży. Z pewnością powinno Cię zastanowić ciągłe zmęczenie. Wynika ono z wielkich, rewolucyjnych zmian zachodzących wówczas w organizmie przyszłej mamy. Wspomniany już progesteron w pewnym sensie „przestawia” cały organizm na tryb specjalny, tworząc bezpieczne środowisko rozwoju dla maleństwa. W efekcie obniża się ciśnienie krwi, układ trawienny schodzi na niższe obroty, a ciężarna odczuwa większe zapotrzebowanie na sen i niechęć do podejmowania większego wysiłku.

  Okres w ciąży oczywiście zanika. Wiele osób uważa, że brak miesiączki to podstawowa oznaka ciąży, ale okazuje się, że czasami niełatwo go zaobserwować… Dzieje się tak przede wszystkim u pań, u których miesiączki pojawiają się nieregularnie – a więc u sporej części populacji. Zauważenie braku miesiączki w takiej sytuacji może zająć dobrych kilka tygodni.

  Odpowiadając na pytanie, jakie są objawy ciąży, nie można też pominąć zauważalnego w pierwszym trymestrze częstszego oddawania moczu – to rezultat powiększającej się macicy, która uciska pęcherz moczowy. Trudno też przeoczyć tzw. „poranne mdłości”. Nie daj się zwieść tej nazwie – poranek to nie jedyna pora, kiedy przyszłym mamom przychodzi się z nimi zmagać…

  Zauważyłaś u siebie opisywane wyżej oznaki ciąży? Odwiedź lekarza specjalistę jak najszybciej – będziesz teraz wymagać wyjątkowo troskliwej opieki.

  Powodzenia!

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,861ObserwującyObserwuj