Nowoczesne grzejniki są dziś obecne w ofertach niemal wszystkich producentów urządzeń przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń. Dawno temu do lamusa odeszły już bowiem żeliwne kaloryfery żeberkowe, a popularne łazienkowe drabinki od wielu lat przeżywają liczne zmiany – są wykonywane z coraz nowszych materiałów i stają się inspiracją dla coraz bardziej futurystycznych kształtów. Czym jednak, poza zmodernizowaną formą, charakteryzują się dziś nowoczesne grzejniki wodne i elektryczne dobrej jakości?

Grzejniki dawniej i dziś

Nowoczesne elektryczne grzejniki łazienkowe różnią się znacznie od tego, co pod tym samym pojęciem rozumiane było jeszcze niecałe dwadzieścia lat temu. Obecnie w ofertach producentów, np. polskiej firmy Mario Radiators, nie uświadczymy już urządzeń przypominających dawne farelki, (punktowe termowentylatory) czy grzejniki olejowe. Wynika to między innymi z faktu, że oba te typy urządzeń nie były zbyt efektywne. Nie tylko nie sprawdzały się one jako jedyne źródło ciepła, lecz nawet gdy stosowano je jako ogrzewanie pomocnicze w przypadku awarii sieci centralnego ogrzewania lub przy wyjątkowo srogich zimach, nie uznawano ich za szczególnie wydajne źródła ciepła. Ponadto stanowiły one jedną z istotniejszych przyczyn pożarów w budynkach mieszkalnych, spowodowanych przegrzaniem urządzenia niewyłączonego na noc. Zarówno farelki, jak i grzejniki olejowe nie należały także do urządzeń energooszczędnych, a właściwie były niemal ich przeciwieństwem. Potrzebna była bowiem ogromna ilość energii, aby ciepło pochodzące z farelki czy grzejnika olejowego wpłynęło faktycznie na zmianę temperatury w pomieszczeniu, przy czym była to zmiana tymczasowa, zauważalna jedynie podczas działania urządzenia. Wraz z wyłączeniem farelki i w kilkanaście minut po odłączeniu grzejnika olejowego od prądu temperatura spadała bowiem szybko do poprzedniego poziomu.

Obecnie niemal wszystkie modele dobrych grzejników elektrycznych wyposażone są w termostaty, dzięki którym ryzyko pożaru wywołanego przez niewyłączone na noc urządzenie znika w zupełności. Ponadto projektuje się je w taki sposób i z wykorzystaniem takich materiałów, aby nagrzewały się możliwie najszybciej, a następnie stosunkowo wolno traciły ciepło. Dzięki temu wpływ nowoczesnego grzejnika elektrycznego na faktyczną temperaturę w łazience jest odczuwalny już w kilka minut po jego uruchomieniu i utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas po odłączeniu urządzenia od prądu. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku modeli wykonanych ze stali nierdzewnej, która stanowi jeden z najlepszych dostępnych obecnie na rynku materiałów do produkcji grzejników. Nowoczesne elektryczne grzejniki łazienkowe zużywają także znacznie mniej energii od swoich starszych krewnych, a dodatkowo wyposaża się je w specjalne urządzenia pozwalające na jeszcze większą oszczędność.

Jaki model nowoczesnego grzejnika wybrać do łazienki?

To, czy zdecydujemy się na poziomy, czy pionowy model nowoczesnego grzejnika, zależy przede wszystkim od tego, jaką łazienkę urządzamy. Jeśli jesteśmy posiadaczami wyjątkowo niewielkiej łazienki, w której z trudem udało nam się już zmieścić wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę i może niedużą pralkę, istnieje ogromna szansa, że zdecydujemy się właśnie na grzejnik pionowy. Grzejniki tego typu nadają się bowiem idealnie do umieszczenia na ścianie, dzięki czemu nie tracimy cennej powierzchni użytkowej, a nawet możemy ją zwiększyć. Dobierając odpowiednie akcesoria takie jak wieszaczki, haczyki czy kosze przeznaczone do zawieszenia na poziomych szczebelkach pionowego grzejnika, możemy bowiem korzystać z wybranego przez nas modelu nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, lecz również do suszenia wilgotnych ręczników czy drobnych elementów garderoby lub przechowywania niewielkich i odpornych na temperaturę przyborów toaletowych.

Publikacja: insane.agency