Każdy z nas chce, żeby jego dom świecił czystością. W takim domu, który jest czysty i schludny o wiele przyjemniej się mieszka. Dlatego każdy domownik powinien się starać, żeby utrzymywać czystość i porządek. Znacznie łatwiej jest sprzątać dom, mieszkanie, w którym każda rzecz ma swoje miejsce i zawsze jest tam odkładana (oczywiście przez osobę, która jej używała).

Jeśli w domu są ustalone zasady wówczas codzienne porządki będą się ograniczać tylko do:

  • wietrzenia i słania pościeli,
  • usuwania śmieci i kurzu,
  • zmywania naczyń (wielu z nas ma w tej chwili zmywarkę więc wystarczy włożyć naczynia i wcisnąć magiczny przycisk „start”),
  • odkurzeniu i umyciu podłóg.

Porządki codzienne w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przygotowujesz posiłki, dlatego gromadzi się w niej wiele zapachów nie zawsze przyjemnych. Kuchnia jest narażona także na zawilgocenia parą, która wytwarza się podczas gotowania. Ważne jest więc to, żeby kuchnię często wietrzyć. Ważne jest również to, żeby codziennie sprzątać resztki pokarmów, ponieważ nie sprzątanie ich na bieżąco sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju robactwa.

Porządki codzienne w pokoju dziennym

Bez względu na to czy w nim śpisz czy nie powinien być codziennie wysprzątany. Tak żeby jego wygląd był estetyczny, a w razie „najazdu” niespodziewanych gości nie będziesz musiała się wstydzić. Jeżeli w pokoju są dywany to powinny one być często odkurzane.

Oczywiście ważne jest także to, żeby wycierać kurze z mebli, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Najlepiej kurze usunąć za pomocą miękkiej ściereczki.

Pokoje sypialne

Po wstaniu z łóżka każdy powinien kołdrę odwinąć, poduszkę strzepnąć. Osoba wstająca ostatnia powinna otworzyć okno i przewietrzyć pokój sypialny. Można, także pościel wynosić na zewnątrz w celu jej lepszego przewietrzenia. Po wywietrzeniu pościel ułóż na łóżku i przykryj kapą lub włóż do pojemnika. Wszystko po to, żeby pokój wyglądał schludnie.

Łazienka i toaleta

Podobno jest tak, że jak chcesz zobaczyć jaka jest gospodyni zajrzyj do łazienki. Oczywiście łazienka używana przez wszystkich domowników niestety ulega zabrudzeniu. Bywa tak, że możesz ją sprzątać kilka razy dziennie.

A jak ją posprzątać łazienkę w 5 minut?

  • do ubikacji wrzuć tabletki do mycia, albo wlej do tego specjalny płyn,
  • deskę możesz przetrzeć specjalnymi mokrymi chusteczkami antybakteryjnymi,
  • umywalkę i wannę lub kabinę wyczyść wilgotną ściereczką,
  • lustro przeczyć płynem do szyb,
  • postaraj się pochować zbędne rzeczy.

Tak czy inaczej, jeśli chcesz żeby twój dom pachniał czystością i świeżością to musisz go sprzątać (oczywiście przy pomocy innych domowników).