Co robić, by usystematyzować nasze godziny snu i móc zmniejszyć ryzyko stresu? Powinniśmy wprowadzić rutynę snu. Jeśli stanie się tak, że nie odeśpimy kilku godzin w nocy to powinniśmy odespać je w ciągu dnia. Taki sposób pomoże zmniejszyć ryzyko bezsenności. Dodatkowo zaleca się, by nie spożywać napoi energetycznych, kawy, czy Coca-Coli.

Co może nam pomóc, by uzyskać swoją rutynę snu? Powinniśmy uprawiać trening dwa razy dziennie. Poranny pomoże nam się rozbudzić, a wieczorny wycisnąć z nas ostatnie krople sił i umożliwi spokojne zaśnięcie.

Podstawą jest również odpowiedni materac, który pomoże nam przespać na spokojne odespanie odpowiedniej dla nas ilości snu. Który jest dla nas odpowiedni? Na samym początku trzeba określić sposób układu naszego ciała podczas snu. Jest to niezwykle ważne. Do każdej pozycji snu pasuje inny materac. Jeśli ktoś śpi na plecach to powinien wybrać materac piankowy lub kieszonkowy. Dla osób lubiących sen na brzuchu odpowiednia będą materace półtwarde. Ci, którzy preferują układ na boku powinni spać na np.: materacu piankowym z pianką termo-elastyczną.

Gdy dobierzemy odpowiedni materac, możemy zacząć odsypiać nasze godziny snu. Jakie godziny są nam potrzebne, by zdrowo funkcjonować?

Średnio dorosły człowiek powinien spać około 7, 25 minut. Jak to wygląda u innych? Dla noworodka odpowiednią ilością snu sen 16 godzin. Jednak wszystko to jest zależne od jego rozwoju. Dzieci, które posiadają roczek powinny spać 12 godzin. Jak długo powinny spać dzieci w pierwszej klasie? Ich sen musi trwać przynajmniej 9-10 godzin. O pół godziny krócej śpią nastolatkowie, jednak trzeba dobrze organizować im cały dzień. Dlaczego? W tym okresie nie mają ochoty na to, by pójść wcześnie spać i często zasypiają bardzo późno. Zaleca się proponowanie im uprawianie sportów. Osoby, które są w przedziale wiekowym 20-40 lat potrzebują 8 godzin. Ci, którzy mają 40-60 lat powinni wypoczywać 7 godzin. O jedna godzinę krócej śpią 60-latkowie, jednak wskazane jest im, by robili sobie jedną drzemkę w ciągu dnia. 

Te wszystkie dobre porady możemy znaleźć w poniższej infografice. Całość grafiki znajdziecie TUTAJ.

daj cialu calkowicie wypoczac zacznij od odpowiedniej ilosci snu