Skrót DIY coraz częściej pojawia się na portalach wnętrzarskich, w czasopismach o urządzaniu wnętrz oraz w mediach społecznościowych. Czy wiesz, co on oznacza? „Do it yourself” – czyli po prostu „zrób to sam”! Sprawdź, czemu własnoręcznie robione dekoracje cieszą się ostatnio taką popularnością.

Moda na DIY

Własnoręcznie wykonane dekoracje do domu i mieszkania to hit ostatnich lat. W internecie znajdziemy setki pomysłów na różnego rodzaju detale. DIY to jednak nie tylko drobne dodatki – to także meble oraz pomysłowe sposoby wykończenia wnętrz. Moda na samodzielne tworzenie wyposażenia rozprzestrzeniła się przede wszystkim dzięki stronom internetowym oraz blogom; dzięki inspiracjom znalezionym w internecie możemy zmienić wnętrze swojego domu w bardzo indywidualne, osobiste, niepowtarzalne miejsce. DIY pozwala cieszyć się majsterkowaniem, realizować się artystycznie. Jeśli tylko mamy trochę wolnego czasu i kilka podstawowych narzędzi, możemy zabrać się do pracy. Nie ryzykujemy wiele – DIY to wykorzystanie niezbyt drogich materiałów, bardzo często również surowców wtórnych, takich jak skrzynki na owoce czy europalety.

DIY – gdzie szukać inspiracji?

W internecie znajdziemy wiele stron poświęconych majsterkowaniu. Niektóre z nich specjalizują się w konkretnych przedmiotach, takich jak dekoracje do domu, meble, oświetlenie. Inne skupiają się na poszczególnych technikach: szydełkowaniu, papierowych wycinankach, szyciu. Powstaje coraz więcej specjalistycznych blogów, których autorzy nie tylko opisują swoje pomysły, ale także bogato ilustrują je zdjęciami, a nawet filmami. Istnieje także bardzo wiele stron, które zbierają różnorodne pomysły DIY i publikują je w jednym miejscu. Znajdziemy tu zarówno inspirujące zdjęcia, jak i tutoriale, czyli instrukcje, które krok po kroku pokazują, jak wykonać dany przedmiot (zobacz jak wykonać lampę ze słoika na domifikacje.pl).

Co można zrobić samemu?

Samodzielne wykończenie wnętrz może być doskonałą okazją do artystycznego wyrażenia siebie. Warto poszukać inspiracji na stronach o tematyce DIY i wypróbować te pomysły, które najbardziej pasować będą do nas i do naszego domu. Aranżując wnętrze, posłużyć się możemy paletami oraz skrzynkami drewnianymi. Wykonamy z nich półki, regały, stoliki kawowe, kanapy, a nawet łóżko. Sami wykonać możemy także dekoracje. Na blogach i vlogach znajdziemy tutoriale (np. tutaj), dzięki którym dowiemy się, jak zrobić podkładki pod talerze na stół, świeczniki bądź abażury. Samodzielne wykonać możemy także wazony, ramki na zdjęcia, ramy obrazów, lampiony ogrodowe, dywaniki, obrusy i serwety. Strony DIY to również skarbnica pomysłów na praktyczne przechowywanie w kuchni, na urządzenie małej łazienki czy na uporządkowanie pokoju dziecięcego w niebanalny sposób. Znajdziemy tu także inspiracje dotyczące ogrodu, tarasu czy balkonu.

Moda na samodzielne tworzenie mebli i dekoracji wnętrz to sposób na kreatywne, a zarazem pożyteczne spędzanie czasu. Na stronach o tematyce DIY znajdziemy inspiracje zarówno bardzo proste, jak i takie wymagające nieco więcej umiejętności. Warto spróbować i dać się porwać modzie na DIY, dzięki czemu nasz dom zmieni się nie do poznania!