Buty stanowią bardzo ważną część naszej garderoby. To podstawa naszych stylizacji. Dobieramy je w zależności od pogody, pory roku i okazji. Raz wybieramy płaskie, a innym na obcasie. Zimą ocieplane, a latem z okrytymi palcami. Par butów możemy mieć wiele, ale stopy mamy tylko dwie i warto o tym pamiętać przy wyborze kolejnej pary obuwia. Ważne jest to szczególnie teraz, ponieważ w okresie jesienno-zimowym znaczną część dnia spędzamy w zabudowanych butach. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając obuwie właśnie na ten czas.

Zdrowe stopy to podstawa naszego funkcjonowania. Nawet niewielki odcisk czy otarcie są w stanie skutecznie zniszczyć nam dzień. Z tych niewielkich, na pierwszy rzut oka ranek, mogą powstać skomplikowane deformacje, odmrożenia i zakażenia. Nie warto więc ryzykować.

Najlepszy sposobem na zachowanie zdrowych stóp jest wybór markowego obuwia, takiego jak Ballin, Stuart Weitzman, Sergio Rossi, Loriblu czy Giuseppe Zanotti. Dobre jakościowo obuwie nie jest w stanie zrobić nam krzywdy. Co więcej, jest ono zaprojektowane w taki sposób, aby nasze stopy pracowały w nich jak najbardziej naturalnie. Jakie elementy obuwia są więc kluczowe?

Kształt obuwia

Najważniejsze jest to, aby buty nas nie uwierały. Stopa powinna być w nich w miarę swobodna. Zbyt ciasne mogą powodować nieprzyjemne otarcie oraz odciski. Co więcej, zbyt ciasne buty szczególnie w palcach mogą być powodem nieestetycznych deformacji stopy. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z butów na obcasie. Te, których materiał będzie wysokiej jakości, a wykończenie nienaganne pozwolą nam zachować zdrowy wygląd stóp. Od wielu już lat na półkach króluje obuwie włoskie – synonim komfortu i elegancji.

Materiał z jakich wykonane są buty

Stopy powinny oddychać nawet wtedy, gdy nosimy obuwie. Stąd ważne, aby wybierać tylko naturalne materiały. Najlepiej wybierać buty skórzane, ponieważ są zdrowe dla stopy i łatwo je pielęgnować. Co więcej, pasują one niemal do każdego rodzaju obuwia oraz pogody. Skórzane obuwie także łatwo dopasowuje się do kształtu naszej stopy, dzięki czemu odciski to rzadkość. Jesienno-zimowe dni są krótkie, jednak czas, jaki w tym okresie spędzamy w butach jest zdecydowanie dłuższy. Zabudowane obuwie wymaga materiału, który pozwoli stopie zachować względną równowagę.

Wykończenie buta

Przed zakupem warto dokładnie obejrzeć buty. Ważne, aby były równo zszyte i dobrze spasowane. Nie powinny się na nich znajdować żadne zacieki z kleju. Dodatkowo, buty powinny być symetryczne. Wyjątkiem są buty szyte na miarę, kiedy każdy but dobierany jest do stopy. Buty wykonane przez renomowanych producentów łatwo poznać wśród licznych podrobionych modeli.

Projekt

Wybierając obuwie warto zwrócić uwagę na sylwetki naszych projektantów. Znajomość rozpoznawalnych cech ich kolekcji może pomóc w wyborze butów, których właśnie szukamy. Wiedząc, jakiego typu kolekcje dany projektant tworzy, łatwiej będzie nam określić własne oczekiwania co do materiałów, wykończenia, zastosowania i fasonu butów.

Markowe włoskie buty damskie i męskie znajdziesz w sklepie Via Della Spiga.