Każda z nas ma swoje upodobania kolorystyczne. Bardzo często wybierasz dany kolor, bo bardzo go lubisz lub też kierujesz się panującymi aktualnie trendami w modzie. Pamiętaj jednak o tym, że źle dobrany kolor może bardzo negatywnie wpłynąć na Twój wygląd. Twarz może wydać się np. zmęczona i blada, pozbawiona blasku i bez wyrazu. Ponadto, źle dobrany kolor może dodać Ci kilka lat, a przecież każda z nas stara się za wszelką cenę osiągnąć odwrotny efekt. Jeżeli odpowiednio dobierzesz kolor podkreśli on Twoją urodę. Twoja twarz będzie wydawać się młodsza, oczy nabiorą intensywniejszego koloru i będą pięknie błyszczały.

Typy urody

Zobacz jakim typem urody jesteś i jakie kolory najlepiej do Ciebie pasują, a jakich powinnaś unikać. W analizie kolorystycznej wyróżniamy cztery podstawowe typy urody:

  • dwa chłodne: zima i lato,
  • dwa ciepłe: wiosna i jesień.

Sprawdź więc czym charakteryzuje się dany typ urody i jakim jesteś typem urody, według teorii czterech pór roku. Pamiętaj, aby taką analizę wykonywać bez makijażu i brać pod uwagę naturalny kolor włosów.

Wiosna

Pani wiosna ma ciepły kolory skóry o delikatnym złocistym, brzoskwiniowym odcieniu. Kolor oczu: niebieski, zielony, turkusowy, szampański, jasno brązowy. Bardzo często źrenica posiada obwódkę w kolorze złotym lub złotobrązowym. Włosy od bardziej jasnego blondu po jasny brąz ale zawsze o ciepłym złotym lub rudawym połysku. Jeśli występują piegi to tylko w złocistym kolorze.

Osoba o takim typie urody szybko się opala na ciemny, ciepły brąz, a opalenizna długo się utrzymuje. Usta mają czerwonawy odcień.

Do tego typu urody pasują ubrania i dodatki w kolorach: zielonym, żółtym, pomarańczowym i beżowym.

Znana aktorka, Julia Roberts, jest typem wiosny.

Lato

Pani lato natomiast posiada porcelanową karnację w chłodnym odcieniu delikatnego różu lub w odcieniu oliwkowym. Jeśli pojawią się piegi to będą one w kolorze szarobrązowym. Włosy nigdy ciemniejsze niż średni brąz, ale zawsze w popielatym odcieniu. Oczy w kolorze niebieskim, szarym lub brązowym z popielatą oprawą. Usta mają delikatny odcień różu.

Jeśli masz ten typ urody to powinnaś wybierać następujące kolory: jasnozielony, biały, różowy.

Znana na całym świecie modelka, Claudia Schiffer, reprezentuje letni typ urody.

Jesień

Gorąca pani jesień zachwyci nas jasno-brzoskwiniową cerą, czasami bladą. Ma skłonności do piegów w kolorze rudym lub jasnobrązowym. Włosy zawsze ze złotawym połyskiem. Najczęściej w barwie rudej, kasztanowej, miedzianej czy blond. Oczy ma błyszczące, o bardzo intensywnym kolorze. Występują w kolorach brązu, zieleni, topazu, bursztynu, jasnoniebieskim i stalowym. Osoby o tym typie urody źle znoszą kąpiele słoneczne, z reguły opalają się na czerwono. Usta są soczyście i intensywnie czerwone.

Podobnie jak aktorka Susan Sarandon, jesienne panie powinny zdecydować się na kolory: złoty, brązowy, zgniła zieleń, żółty.

Zima

Mroźna pani zima ma bardzo jasną, porcelanową urodę. Jest najbardziej kontrastowym typem urody. Ma chłodny, oliwkowy odcień skóry, natomiast brwi i rzęsy – bardzo ciemne. Włosy, podobnie jak oprawa oczu są w ciemnej tonacji. Najczęściej w kolorze ciemnobrązowym lub kruczoczarnym, ale zawsze z granatowym lub popielatym połyskiem. Oczy są zielone, brązowe, orzechowe, błękitne, błyszczą intensywnym blaskiem. Usta są w kolorze czerwonym o odcieniu błękitnawym.

Osoby o tym typie urody szybko się opalają na piękny oliwkowo-brązowy kolor.

Jeśli reprezentujesz taki właśnie typ urody to powinnaś wybierać kolory: biały, czarny, szary.

Aktorka Megan Fox godnie reprezentuje zimowy typ urody.