Sezon urlopowy w toku, prawie wszyscy szukają w tym czasie słońca, aby po urlopie móc pochwalić się piękną opalenizną. To, że opalanie nie jest zdrowe nikomu nie muszę przypominać, a i tak nie jednej osobie zdarzy się poparzyć promieniami słońca – boli, piecze i co dalej ?? Warto wypróbować domowe sposoby na ukojenie skóry, po tak bolesnej w skutkach kąpieli słonecznej…

Co najlepiej sprawdzi się w łagodzeniu skutków poparzeń słonecznych?

Okłady z gazy nasączonej kefirem lub zsiadłym mlekiem, maślanką lub jogurtem naturalnym – WAŻNE – do takich okładów nie używaj słodkiej maślanki czy jogurtu, ponieważ cukier, który jest w tych produktach z całą pewnością zaostrzy stan zapalny skóry – a tego byś nie chciała…

Chłodny prysznic – opłukując poparzoną skórę wodą , zacznij od letniej temperatury wody, a po paru minutach stopniowo ją obniżaj. Woda nie może być jednak zbyt chłodna. Schładzanie pod prysznicem powinno trwać 10-15 minut.

Okłady z gazy nasączonej sokiem z aloesu – sok z liści tej rośliny zawiera substancje przyspieszające regenerację naskórka.

Okład z gazy nasączonej 3 łyżkami octu.

Okład z papki wykonanej z mąki ziemniaczanej zmieszanej z wodą – taki okład zmywaj po ok. 30 min.

Okład z plastrów surowych ziemniaków – gdzie sok ze świeżych ziemniaków błyskawicznie złagodzi ból oraz zapobiegnie powstawaniu pęcherzy.

Okłady ze świeżego ogórka najlepiej sprawdzą się na poparzonej twarzy.

Kąpiel z mąki owsianej – do kąpieli wsyp kilka łyżek mąki owsianej. Taka kąpiel doskonale nawilży naskórek, oraz zapobiegnie utracie wody z jej głębszych warstw.

WAŻNE: pod żadnym pozorem oparzonej skóry nie smaruj tłustym kremem. Utrudni on odprowadzenie ciepła przez uszkodzona skórę, dodatkowo ją podrażni, oraz z całą pewnością zwiększy ból.

Zarówno kąpiel w bardzo zimnej wodzie, jak i okłady z lodu również nie pomogą, a jedynie zniszczą bardzo wrażliwy naskórek.

Wychodząc na słońce nie zapomnij posmarować się krem z wysokim filtrem ochronnym. Miej również na uwadze, że krem, który leżał na słońcu, stracił już swoje właściwości ochronne. Dlatego zadbaj o to , aby tubkę z kremem schować głęboko w torbie plażowej, w przeciwnym wypadku będzie Ci potrzebny jeden ze sposobów na poparzenie słoneczne 😉 .

Jeśli natomiast już tak się zdarzyło, że oparzenie słoneczne jest bardzo poważne. Zrobiły się rozległe pęcherze, masz gorączkę, Twoje samopoczucie jest fatalne, masz nudności, a nawet zdarza się , że tracisz przytomność – NIE ZWLEKAJ , UDAJ SIĘ NATYCHMIAST DO LEKARZA, bo żadne domowe sposoby nie są tutaj dobrym rozwiązaniem, i potrzebujesz profesjonalnej medycznej pomocy…