Dobrze zorganizowana, utrzymana w porządku i przyjemna dla oka przestrzeń do pracy bardzo usprawnia wykonywanie obowiązków zawodowych zarówno w biurze, jak i w domu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak urządzić gabinet w domu, aby pracować komfortowo i efektywnie, skorzystaj z naszych porad. Sprawdź, co zrobić, aby miejsce pracy w domu było w pełni funkcjonalne i estetyczne!

Biuro w domu – jak funkcjonalnie urządzić domowy gabinet?

Zacznijmy od umeblowania. Najważniejszym sprzętem w domowym gabinecie jest oczywiście biurko. Nie można jednoznacznie określić wytycznych co do długości i szerokości blatu. Powinien być on na tyle przestronny, aby wystarczał do rozłożenia wszystkich potrzebnych do pracy akcesoriów. Jeśli w pracy używasz tylko komputera, nie potrzebujesz dużego mebla, ale jeśli pracujesz z wieloma dokumentami, powinieneś zadbać o taką przestrzeń, która pozwoli Ci z nich wygodnie korzystać. Szeroką ofertę produktową nowoczesnych biurek do gabinetu znajdziesz na https://mebi.pl/138-biurka-gabinetowe

Wysokość biurka w przypadku osób przeciętnego wzrostu to ok. 75 cm. Osoby wysokie (powyżej 180 cm) powinny wybrać model z blatem umieszczonym kilka centymetrów wyżej, aby zadbać o utrzymanie prawidłowej postawy podczas pracy. Z pewnością każdy użytkownik doceni znajdujące się przy biurku szuflady, półki lub szafki, w których schować można wszelkie przydatne podczas pracy przedmioty. Dzięki temu będą one zawsze pod ręką.

Jakie krzesło do domowego biura?

Do biurka musimy dobrać ergonomiczne krzesło. Najlepiej w tej roli sprawdzą się fotele gabinetowe z regulacją wysokości siedziska i wyprofilowanym oparciem, które można odchylać. Dodatkowym udogodnieniem jest zagłówek (czasem zintegrowany z oparciem) oraz podłokietniki. Kupując fotel gabinetowy na podstawie jezdnej, zwróć uwagę, z jakiego materiału są wykonane kółka. Kółka plastikowe dobrze sprawdzą się na dywanach i wykładzinach, jeśli natomiast fotel będzie stał na podłodze drewnianej czy panelach, lepiej wybrać model z kółkami kauczukowymi, aby uniknąć zarysowań na powierzchni podłogi. Wysokiej jakości fotele do domowego gabinetu znajdziesz na https://mebi.pl/103-fotele-biurowe

Uzupełnieniem wyposażenia gabinetowego będą meble do przechowywania dokumentów czy fachowej literatury. Możesz wybrać regał otwarty albo z zabudowanymi frontami. W eleganckim gabinecie świetnie zaprezentują się przeszklone witryny. Jeśli zależy Ci na umeblowaniu, które posłuży przez lata, polecamy te wykonane z litego drewna.

Jeżeli specyfika Twojej pracy wymaga spotkań z klientami, których gościsz w domowym biurze, polecamy niewielki stolik i fotele, które pozwolą wygodnie usiąść i porozmawiać o sprawach biznesowych. To również doskonałe miejsce do wypicia kawy podczas przerwy w pracy.

Zadbaj również o dobre oświetlenie. Najważniejszy jest dostęp do naturalnego światła. Biurko można ustawić na wprost okna lub bokiem do niego – tak, aby światło padało z lewej strony, jeśli jesteś praworęczny, lub z prawej, jeśli jesteś leworęczny. Nie ustawiaj biurka w taki sposób, aby siedzieć tyłem do okna. Odbijające się w ekranie komputera światło będzie utrudniać pracę. Światło sztuczne jest także niezbędne. Ze względu na zdrowie oczu najlepiej wybrać takie, którego barwa jest najbardziej zbliżona do naturalnego. Postaraj się o jasne oświetlenie ogólne i lampkę na biurko.

Aranżacja biura w domu – zadbaj o estetykę miejsca do pracy!

Wyposażając biuro w domu, nie zapomnij o tym, aby całość była spójna stylistycznie i kolorystycznie. Dlatego przed urządzeniem wnętrza, należy wybrać określony styl i trzymać się jego reguł oraz typowej dla niego palety kolorów. Przykładowo, jeśli chcesz, aby aranżacja biura w domu była utrzymana w stylu nowoczesnym, postaw na proste meble o geometrycznych bryłach i najlepiej bezuchwytowych frontach oraz stonowaną kolorystykę: biel, czerń, różne odcienie szarości i beżu.

Jeśli podoba Ci się styl vintage, połącz stary design z nowoczesnymi dodatkami i postaraj się o elementy wyposażenia w żywych kolorach. A może masz ochotę urządzić swój domowy gabinet niczym kolonialny gubernator? Wybierz meble z ciemnego drewna, połóż nacisk na bogatą ornamentykę i barwy ziemi. Możliwości jest całe mnóstwo! Harmonijna aranżacja będzie reprezentacyjna, dzięki czemu śmiało zaprosisz interesantów. Estetycznie urządzona przestrzeń sprawi, że również Tobie samemu będzie się pracować przyjemnie w gustownym wnętrzu.

Istotnym elementem domowego gabinetu są odpowiednie dekoracje. Nie zapomnij o dodatkach, które podkreślą styl Twojego biura. Designerska figurka, stary globus, rośliny doniczkowe w eleganckich doniczkach – to wszystko pomoże stworzyć klimat Twojej przestrzeni do pracy.

Biuro w mieszkaniu w formie wydzielonego kącika do pracy

Nie każdy jednak dysponuje takim metrażem, aby pozwolić sobie na to, by biuro w mieszkaniu stanowiło oddzielne pomieszczenie. W wielu wypadkach z powodzeniem można zorganizować je w formie wydzielonego kącika do pracy w salonie lub sypialni. Ponieważ z reguły w takiej sytuacji, nie mamy zbyt dużej powierzchni do zagospodarowania, warto maksymalnie ją wykorzystać.

Nad ustawionym pod ścianą biurkiem, można zamontować wiszący regał albo kilka półek ściennych na przydatne w pracy akcesoria. Przydadzą się dekoracyjne pojemniki, które pomieszczą różne drobiazgi, pozwalając zawsze utrzymać porządek. Jeżeli przestrzeń jest na tyle ograniczona, że trudno zmieścić w niej tradycyjne biurko, możesz pomyśleć o biurku składanym, które rozłożysz tylko na czas pracy. Ograniczony metraż to prawdziwe pole do popisu dla Twojej kreatywności. Z pewnością znajdziesz rozwiązanie, którego pomysłowość zachwyci odwiedzających Cię gości!

Kiedy wiesz już, jak urządzić biuro w swoim mieszkaniu, na co zwrócić uwagę, zachęcamy Cię do przeglądnięcia asortymentu dobrego sklepu meblowego, by tam poszukać inspiracji do stworzenia wygodnej i efektownej przestrzeni do pracy. Producenci mebli oferują całą gamę mebli, które pozwolą Ci stworzyć wymarzone miejsce do pracy bez względu na to, czy dysponujesz dużą, czy małą przestrzenią.