Zainteresowanie domami spokojnej starości stale rośnie. Teraz coraz więcej z nas myśli o skorzystaniu z ich usług w sytuacji, gdy samodzielna opieka nad bliską osobą nie jest możliwa. Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Fachowa opieka na wysokim poziomie

Nowoczesne domy opieki w niczym nie przypominają tych sprzed lat. Teraz powstaje ich coraz więcej, ponieważ zainteresowanie ich ofertami z roku na rok jest wyższe. Domy seniorów zapewniają nie tylko zakwaterowanie i wyżywienie, ale również szereg innych udogodnień, które nie są dostępne w przypadku samodzielnej opieki nad starszą osobą. Wystarczy tylko wspomnieć o 24-godzinnym dostępie do pielęgniarek i opiekunek medycznych, konsultacjach lekarskich i rehabilitacji na miejscu, komfortowych pokojach z łazienkami przystosowanych do potrzeb seniorów, a także wielu atrakcjach – wycieczkach, kołach zainteresowań oraz nowych znajomościach.

To powoduje, że domy opieki wcale nie są aż tak złym wyborem i często są w stanie zapewnić znacznie więcej i w ten sposób są korzystną decyzją zarówno dla samego seniora, jak i dla jego rodziny.

Ceny w prywatnych domach opieki

Koszty pobytu stałego w prywatnych domach opieki zależne są od kilku czynników – ich lokalizacji, dostępnego zaplecza i wybranych usług dodatkowych. W najtańszych placówkach to wydatek rzędu 2 tys. zł na miesiąc. W tych renomowanych trzeba już przygotować się na około 3 tys. zł miesięcznie. Ceny w przypadku osób wymagających szczególnej opieki, na przykład po pobytach w szpitalach, urazach, przy demencji czy z chorobą Alzheimera mogą być wyższe. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć rehabilitacji – trzeba liczyć się wtedy z kolejnym wydatkiem rzędu 600-1200 zł zależnie od wybranego programu.

W DPS-ach wcale nie tak tanio

Wydawałoby się, że pobyt w państwowym domu pomocy społecznej jest tańszy, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wydatek to około 2500 do 3500 złotych miesięcznie, przy czym na miejsce trzeba czekać nawet po kilka lat. Oczywiście, państwowe domy przyjmują każdego, nawet osoby z niskimi dochodami, ale wtedy ciężar opłaty spada na małżonka, zstępnych, czyli dzieci i wnuki, oraz na wstępnych, czyli rodziców i dziadków, a dopiero w następnej kolejności na gminę.

Prywatne domy opieki są zatem w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Zapewniają obsługę na wysokim poziomie, a przy tym wcale nie są aż tak kosztowne. To powoduje, że cieszą się one teraz naprawdę dużym powodzeniem.