Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu, a w sypialni nie ma sobie równych. Spędzamy w nim aż 1/3 naszego życia. Taka ilość czasu przyczynia się do tego, że mebel do spania wybieramy z niezwykłą starannością, a na poszukiwania tego idealnego jesteśmy w stanie poświęcić sporą ilość czasu.

Żaden inny mebel nie ma tak ogromnego wpływu na nasz wypoczynek, spokojny sen i regenerację sił, jak łóżko. Najczęściej, przystępując do zakupów, zwracamy uwagę na walory estetyczne mebla, pomijając przy tym jego wytrzymałość, a przymioty te niejednokrotnie idą w parze. Zatem jakie łóżko wybrać, aby zaspokoiło nawet najbardziej wymagającą osobę?!

Sprawa wydaje się banalnie prosta. Jednak to tylko pozory. Większość z nas nie widzi nic trudnego w zakupie łóżka. Sklepów meblowych jest tak dużo, a ich oferta tak szeroka, że każdy znajdzie mebel odpowiedni dla siebie. Jednak wybór tego, które zapewni nam zdrowy i spokojny sen może okazać się drogą przez mękę. Zwracając uwagę na walory estetyczne oraz popularność materiałów do wyboru mamy łóżka drewniane, z różnych rodzajów drewna, metalowe oraz tapicerowane, zarówno skórzane, jak i z materiałów ekologicznych.

Z lasu do sypialni

Wybór materiału, z jakiego łóżko ma być wykonane to sprawa indywidualna, zależna od gustu właściciela i stylistyki sypialnianych wnętrz. Jednak na pierwsze miejsce, biorąc pod uwagę zarówno wybór innych osób, jak i wysoką jakość oraz trwałość, wysuwa się drewno. Ono, jako materiał służący do produkcji mebli czy podłóg, doceniane jest już od wieków. Trudno się temu dziwić. Stare, drewniane kredensy, które można kupić w sklepach z antykami, są nie tylko piękne, nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat i zapewniają dużo więcej ciepła aniżeli inne rodzaje materiałów, ale też wydają się być niezniszczalne. To potwierdza fakt, że drewniane łóżko także jest w stanie wiele wytrzymać.

Lite drewno nie zawiera żadnych domieszek, jest produktem naturalnym, ekologicznym i całkowicie bezpiecznym dla naszego zdrowia. To materiał bardzo odporny na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, co podczas częstego użytkowania łóżka, ma bardzo duże znaczenie. Duże znaczenie ma także rodzaj drewna. Warto zwrócić uwagę na gatunki twarde, takie, jak dąb czy buk. Są one znacznie bardziej wytrzymałe niż gatunki iglaste, choć należy się liczyć z tym, że za łóżko dębowe czy bukowe zapłacimy więcej, niż za sosnowe.

Z punktu widzenia estetyki bardzo ważne są także takie właściwości niektórych gatunków drewna, jak możliwość jego wybarwienia na dowolny kolor oraz plastyczność i podatność na formowanie. Dzięki czemu można z niego uzyskać najbardziej wymyślną formę, zarówno nowoczesną, klasyczną czy stylizowaną na jakiś styl. O jego uroku decyduje także bogactwo faktur i kolorów, co wykonywanym z niego przedmiotom nadaje niepowtarzalnego charakteru.

Spod ręki tapicera

Równie często wybieranym modelem łóżek są meble tapicerowane. Zdecydowanie najlepsze są te skórzane, jednak tu należy się liczyć ze sporym kosztem. Kiedy zależy nam bardzo na tym, aby wejść w posiadanie łóżka tapicerowanego do wyboru mamy także to, obite sztucznym materiałem, który, co warto zaznaczyć, nie daje już takiego komfortu i takich wrażeń estetycznych, jak naturalna skóra. Wybór koloru materiału to niewątpliwy atut. Możemy wejść w posiadanie łóżka o najrozmaitszych barwach. Oczywistym jest także, że takie tapicerowane łóżka nie pasują do wszystkich wnętrz. One wymagają wyjątkowej oprawy i nie są tak uniwersalne, jak te, wykonane z naturalnego drewna. Nie należy jednak odbierać im walorów estetycznych oraz wygody. Miękko wyściełane łóżka są niezwykle komfortowe, a producenci z myślą o ich funkcjonalności wyposażają je także w praktyczne pojemniki na pościel. Wśród firm, które oferują łóżka tapicerowane są także takie, które oferują wyprodukowanie mebla według indywidualnego projektu.

Z pewnością do łóżka tapicerowanego trudniej dobrać szafki nocne oraz inne meble, które będą współgrać z meblem do spania. Znacznie łatwiej urządzić tę w drewnie, chociaż tu mamy niezwykłe pole do popisu, a ostateczny efekt może być piorunujący.

Kute łoże poproszę!

Stylu nie można odmówić łóżkom metalowym. Przeróżne i najrozmaitsze kształty zagłówków sprawiają, że meble te wyglądają jak te iście królewskie. Do jakiej sypialni pasują, zatem takie łóżka?! Z pewnością podobają się nastolatkom, które swój pokój chcą urządzić na kształt tego, jaki posiadają księżniczki. Takie łóżko można także dowolnie wybarwić. Jeśli trafimy na producenta, który według naszego własnego pomysłu stworzy dla nas wymarzone łóżko, możemy osiągnąć pełną satysfakcję. Łóżka kute, metalowe najlepiej sprawdzają się w stylowych wnętrzach, choć i tu nie należy przesadzić. Meble te same w sobie wyglądają „bogato” dlatego we wnętrzach alkowy powinniśmy unikać barokowych inspiracji, które mogą sprawić, że sypialnia nie będzie sprzyjała błogiemu relaksowi.

Każdy, kto choć raz miał okazję oglądać metalowe, pięknie wykonane łóżko w sypialni przyzna, że przykuwa ono uwagę. Co do wygody także nie powinniśmy mieć wątpliwości, ponieważ wystarczy dobrać odpowiedni stelaż i materac, aby nasz odpoczynek był w pełni komfortowy.

Wybór łóżka to indywidualna sprawa i każdy, ostateczną decyzję o zakupie mebla do spania powinien podjąć sam. Warto jednak myśleć przyszłościowo i nie ulegać oryginalnemu designowi, ale wybrać łóżko, które przez wiele lat będzie spełniać swoją rolę, a zainwestowane pieniądze nie będą tymi, wyrzuconymi w błoto.