Wyjazd na własną rękę czy wyjazd ze zorganizowaną wycieczką? Jakie są plusy i minusy? Na co zwrócić uwagę? Jakie miejsce wybrać na wycieczkę własną, a jakie wybrać na wycieczkę zorganizowaną?

Kraje europejskie czy odmienne kulturowo?

Tutaj wybór wydaje się łatwy. Jeśli pragniesz swobody i wybierasz się do krajów europejskich, wówczas bez problemu możesz wybrać podróżowanie na własną rękę. Kraje europejskie są w miarę bezpieczne dla turysty oczywiście przy zachowaniu środków ostrożności (wszędzie bowiem mogą zdarzyć się rozboje czy kradzieże kieszonkowe!) Wystarczy wybrać cel podróży, wyszukać tanie połączenie lotnicze i zarezerwować hotel.

Czasami można znaleźć naprawdę tanie połączenia oferowane nie tylko przez stałych przewoźników, ale także przez przewoźników czarterowych.

Jeśli chcesz wybrać się gdzieś dalej, a zwłaszcza do krajów odmiennych kulturowo bezpieczniej jest udać się w taką podróż z wycieczką zorganizowaną. Samodzielna kobieta podróżująca po Arabii Saudyjskiej może być narażona na szereg niebezpieczeństw.

Jeśli chodzi o koszta…

Jak powszechnie zostało przyjęte podróżowanie na własną rękę jest o wiele tańsze, ale czy na pewno? Musisz dokładnie przeliczyć wszystkie koszta. Jeśli nie przeszkadza Ci spanie w namiocie, hostelach czy kątem u nieznajomych to faktycznie podróż będzie o wiele tańsza. Do tego wszystkiego jednak musisz doliczyć również koszta związane z dotarciem na miejsce. Możesz znaleźć atrakcyjną ofertę biletów lotniczych, ale naprawdę musisz się postarać. Podróż samochodem w pojedynkę to inwestycja niestety niezbyt opłacalna finansowo, a tylko nieliczni, odważni turyści decydują się na podróż auto stopem. Czy Ty należysz do tych osób? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama.

Oczywiście biura podróży lub inni organizatorzy wycieczek zorganizowanych windują ceny znacznie wyżej, ponieważ na tym przecież zarabiają. Jednakże w przeliczeniu na osobę to może koszta te nie będą wcale aż tak wysokie, a Ty nie będziesz się o nic już martwiła.

Swoboda podczas podróżowania na własną rękę

W podróżowaniu na własną rękę możesz poczuć wolność. Nikt Cię nie goni, nikt nie każe iść dalej. Jeśli masz ochotę pobyć w danym miejscu – po prostu tam zostajesz. Tego komfortu niestety nie zaznasz podczas podróży z biurem. Nieubłagany głos przewodnika zmusza Cię do dalszej realizacji programu.

Są jednak pozytywne strony podróży zorganizowanych. Jeśli nastawiona jesteś na zwiedzanie wówczas zbawienna może okazać się wycieczka zorganizowana przez biuro. Zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zobaczyć kultowe miejsca takie jak Luwr czy Muzea Watykańskie. Samodzielny turysta często musi czekać godzinami, aby dostać się do tych miejsc.

Pozostaje jeszcze kwestia wyżywienia. Stołowanie się w mieście jest dość kosztowne, a na samodzielne gotowanie najczęściej szkoda cennego czasu. Dla osób ceniących sobie wygodę i starannie zaplanowaną trasę wskazana jest zatem wycieczka zorganizowana. Płacisz i praktycznie o nic nie musisz się martwić.

Co jest dla Ciebie większą wartością? Brak ograniczeń i nieprzewidywalność czy skrupulatnie zaplanowana trasa? O tym już sama musisz zdecydować…