Podróż samolotem z dzieckiem może być kłopotliwa i wiązać się z dodatkowymi potrzebami małego pasażera. O czym trzeba pamiętać, wybierając się w daleką podróż? Jak się przygotować i pomóc maluchowi uporać się z dolegliwościami?

Pokonajcie wspólnie lęk podczas startu oraz lądowania i zostańcie Superbohaterami podróży!:-)

samolot dziecko shutterstock

Starannie wybierz lot

Szykując się do zagranicznej podróży z dzieckiem zacznij od wyboru najlepszego połączenia lotniczego. Weź pod uwagę, że już kilka godzin lotu jest bardzo męczące; szczególnie jeśli w trasie mamy także przesiadki. Aby podróż z maluchem nie była dla wszystkich uciążliwa, w miarę możliwości wybierz jak najkrótszy lot. Pomyśl również o rejsie popołudniowym lub wieczornym – istnieje szansa, że po dniu pełnym nowych wrażeń dziecko po prostu zaśnie podczas podróży. Jeśli już zarezerwowałaś miejsca, to dobry moment, by przygotować dziecko na to, co będzie się działo. Pozwól maluchowi zrozumieć, jakie zasady panują w samolocie. Opowiedz krok po kroku, jak wygląda odprawa na lotnisku, wnętrze samolotu, co to jest luk bagażowy oraz na czym polega praca pilotów i stewardess. Aby bardziej oswoić dziecko z lotem sprawdźcie wspólnie na mapie, jak będzie wyglądała trasa podróży.

Przed odlotem

Na lotnisko warto udać się minimum dwie godziny przed planowanym odlotem, by mieć czas na spokojną odprawę i aby bez pośpiechu nadać bagaż rejestrowany. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy, z przyczyn losowych, nie uda się dotrzeć na lotnisko odpowiednio wcześniej, możemy, od razu przy zakupie biletu, dokupić usługę pierwszeństwa odprawy. Usługa ta umożliwia pasażerom szybsze wejście na pokład samolotu, dzięki czemu nie trzeba czekać z dzieckiem w długiej kolejce. Jeśli mamy jeszcze trochę czasu w zapasie, warto udać się z pociechą na specjalny punkt widokowy, skąd widać startujące lub lądujące samoloty. Miejsce to z pewnością zaciekawi malucha, a my przyzwyczaimy go do myśli o locie. Często rodzice obawiają się także choroby lokomocyjnej. Aby zapobiec lub złagodzić jej objawy, dziecku powyżej 6 roku życia możemy podać tabletkę leku Aviomarin na ok. pół godziny przed planowanym lotem.

W trakcie lotu

Dla dziecka podróż samolotem jest wielką przygodą i ogromną dawką adrenaliny. Warto wybrać dla malucha miejsce przy oknie, tak by mogło obserwować zmieniający się krajobraz podczas startu i lądowania. Pamiętajmy jednak, że dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia i mocno odczuwają „zatykanie uszu” w momencie wzbijania się w powietrze czy lądowania. Żeby tego uniknąć, koniecznie pamiętajmy, by przygotować na czas lotu jedzenie i picie, ale też cukierki, które pomogą odetkać zatkane uszy.

Spokojnego lotu! 🙂