Masz do przewiezienia szafę? Chcesz wysłać lodówkę na drugi koniec Polski i obawiasz się, że koszt transportu przekroczy jej wartość? Samochód, który Ci się podoba stoi na drugim końcu Polski/za granicą? A może Twoja siostra chciałaby rower, a Twój stoi w garażu bezużyteczny? Istnieje sposób na transport wielkogabarytowych przedmiotów za znacznie mniej, niż życzyłby sobie kurier – a przy tym jest to rozwiązanie dobre dla środowiska! O czym mowa?

Sharing economy – co to znaczy?

Termin sharing economy ma już swoją historię, jednak u nas pojawia się od niedawna. Oznacza on nic innego, jak pożyczanie/użyczanie posiadanych dóbr i usług innym. Jeśli kiedykolwiek umówiłaś się z kimś na wspólny przejazd samochodem – brałaś udział w sharing economy. Przenocowałaś ludzi poleconych w serwisie podróżniczym? Sharing economy. Pożyczyłaś za drobną opłatą sąsiadowi namiot na weekend? To też sharing economy! Jednak czy taki system może pomóc przewieźć wspomnianą szafę?

Clicktrans.pl – transport przy okazji

Jak podaje GUS, aż 21 na 100 przejazdów samochodów firm transportowych to przejazdy puste. Oznacza to, że na pace 1 z 5 mijanych przez Ciebie samochodów nic nie ma! Planiści i logistycy dwoją się i troją, by ten odsetek jak najbardziej obniżyć, jednak nie zawsze jest możliwe ustalenie trasy tak, by zawsze było co zabrać.

Serwis www.ClickTrans.pl wykorzystuje ten fakt i daje Ci możliwość wsparcia jednej z takich firm i opcję zapełnienia kursu za niewielką kwotę. Jak to działa?

Po zarejestrowaniu się w serwisie dodajesz zlecenie – podajesz rodzaj towaru, jego wielkość, miejsce i czas wysłania i odebrania przesyłki. Współpracujące z serwisem firmy transportowe sprawdzają, czy w tym momencie będą miały wolny samochód, który akurat będzie poruszał się na tej trasie – i jeśli tak, zostanie Ci zaprezentowana oferta. Kolejni przewoźnicy będą licytowali coraz niższe kwoty, za które byliby skłonni „przy okazji” zabrać Twoją przesyłkę i zawieźć ją na miejsce.

Oczywiście stronę wyposażono w system komentarzy, więc nie musisz się obawiać, że jakaś firma-krzak zabierze przesyłkę i zniknie bez śladu – możesz nawet pobrać gotową umowę transportową, by ułatwić sobie i przewoźnikowi sprawne załatwienie sprawy.

Ekonomia w parze z ekologią

Fakt, że transport odbywa się „przy okazji” sprawia, że cena za usługę może być nawet o 60% niższa, niż samochód zamówiony specjalnie do przewiezienia Twojej paczki. Do tego na Twoją korzyść działa jawna konkurencja i otwarty rynek – każda firma może dodać swoją propozycję cenową, więc cokolwiek by się nie działo, oszczędzasz! A przy tym któraś z firm zdobywa nowe zlecenie i zarabia więcej na tym samym działaniu.

Przykładowe ceny: przewiezienie szafy z Elbląga do Warszawy: 129zł. Transport motocykla z Polski do Wielkiej Brytanii? Jedyne 400zł!

A co ma do tego wszystkiego ekologia? Jak wspomnieliśmy, takie dobieranie zleceń ogranicza liczbę pustych przejazdów samochodów firm transportowych. Pamiętaj, że dedykowany samochód musiałby specjalnie przyjechać pod Twój dom, i najprawdopodobniej bez ładunku powrócić od adresata – z Clicktrans Twoją przesyłką zajmuje się ta firma, która akurat i tak musiałaby przejechać tę trasę, więc na ulicy pojawił się jeden samochód mniej, co oznacza mniej dwutlenku węgla w atmosferze!