Ekspres ciśnieniowy do kawy to marzenie wielu z nas. Pyszna kawa przygotowana w takim ekspresie pozwoli z radością i energią wkroczyć w nowy dzień. Zobacz, jakie korzyści daje używanie ekspresu ciśnieniowego.

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na 3 główne typy:

Ekspresy automatyczne, wygodne w użyciu i wydajne. Ziarna kawy i wodę trzyma się w specjalnych pojemnikach, z których ekspres automatycznie pobiera odpowiednie dawki składników. Ten typ ekspresów ma największą rozpiętość cenową – ceny dochodzą bowiem do kilkunastu tysięcy złotych za sprzęt profesjonalny.

Ekspresy ręczne, wymagające większych zdolności manualnych, często stosowane w kawiarniach. Tutaj zmieloną kawę należy nałożyć do specjalnego pojemnika i ubić. Choć brzmi to banalnie, w praktyce to te dwa kroki decydują o jakości gotowej kawy – zbyt mocno ubita mieszanka sprawi, że espresso wyjdzie przypalone, a zbyt luźna nie będzie miała odpowiedniego aromatu. Na takim ekspresie możesz zabłysnąć swoimi zdolnościami baristy (lub ponieść spektakularną klęskę, jeśli nie wiesz, co robisz).

Ekspresy kapsułkowe, będące wariacją na temat ekspresów ręcznych. W tego typu urządzeniach kawę (o wybranym przez siebie smaku) wstawiasz do urządzenia w formie gotowej kapsułki. Właściwie odmierzona i przygotowana porcja kawy sprawi, że gotowy napój za każdym razem będzie miał ten sam smak i jakość.

Dlaczego warto używać ekspresu ciśnieniowego?

 Ekspres ciśnieniowy przepuszcza przez mieloną kawę wodę pod wysokim ciśnieniem. Takie przygotowanie kawy sprawia, że jest w niej znacznie mniej szkodliwych substancji, a sama kawa jest nie tylko smaczna, ale i zdrowsza niż z klasycznego ekspresu przelewowego. Istotne jest także filtrowanie wody, w które wyposażona jest część urządzeń. Miękka woda w połączeniu z ciśnieniowym zaparzeniem kawy daje napój o najwyższej jakości.

Niezależnie od wybranego rodzaju ekspresu ciśnieniowego, ważne są także funkcje dodatkowe, wzbogacające wachlarz dostępnych odmian kawy. Najczęściej wskazywaną funkcją jest system spieniania i podgrzewania mleka, dzięki któremu przygotujesz doskonałe latte czy cappuccino. Tutaj również jest kilka opcji, zależnie od modelu i preferencji – możesz wybrać ekspres z dyszą, którą wkłada się do dzbanuszka z mlekiem, czy model z wbudowanym spienianiem, do którego wystarczy wlać mleko i wybrać stosowną opcję.

Opracowanie materiału Ekspres ciśnieniowy marki Krups.