Dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu rozrodczego w dzisiejszych czasach dotykają coraz więcej kobiet. Jeśli odczuwasz bóle w trakcie lub zaraz przed czy po miesiączce, to wcale nie dlatego że “musi tak być” – przyczyną może być często źle diagnozowana endometrioza. Wskazuje na nią ogromny ból brzucha (szarpiący, promieniujący, rwący), który może być połączony z wymiotami, trudnościami w wykonywaniu czynności fizjologicznych, dusznościami czy nawet krwiopluciem przy bardziej zaawansowanych stadiach choroby.

Przyczyny i skutki endometriozy

Objawy choroby wynikają z faktu, że błony śluzowe macicy występują w innej lokalizacji niż błona macicy i w trakcie okresu zaczynają się złuszczać. Dokładna geneza tej jednostki chorobowej nie jest znana. Wskazuje się, iż możliwe jest, że w trakcie okresu komórki endometrium pod wpływem hormonów przedostają się przez jajowody do jamy otrzewnej. Niekiedy jednak występują one w takich miejscach jak płuca czy mózg, czego ta teoria nie jest w stanie wytłumaczyć.

Endometrioza ze swoimi objawami bardzo wpływa na życie codziennie dotkniętej nią kobiety. Z jednej strony powoduje obniżone samopoczucie z uwagi na ból oraz brak możliwości podejmowania aktywności, a z drugiej może spowodować rozpad związku (z uwagi na problemy ze współżyciem i niemożność zajścia w ciążę), mniejsze możliwości rozwoju zawodowego (comiesięczne absencje w pracy) czy nawet depresję z uwagi na brak zrozumienia.

Choroba na całe życie

Nie udało nam się jeszcze doprowadzić do powstania leku na endometriozę. Co więcej, terapia (chirurgiczna, farmakologiczna hormonalna lub objawowa, skojarzona) w przypadku każdej pacjentki musi być dobierana indywidualnie – w zależności od wieku, planów prokreacyjnych, zaawansowania choroby i wielu innych czynników. Terapia endometriozy to często szukanie właściwego sposobu metodą prób i błędów. Poprawa samopoczucia nie oznacza też, że objawy nigdy nie powrócą – należy o nich pamiętać, by w razie nawrotu jak najwcześniej je rozpoznawać, a także pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem.

1 KOMENTARZ

  1. Sama mam endometrioze wiec zdaje sobie sprawe z tego, jaka to okropna i podstepna choroba. Najgorsze jest to, ze nadal diagnozowanie w Polsce wyglada jak wyglada,jak sie nie trafi na dobrego specjaliste to sytuacja wyglada nieciekawie. Ja mialam operacje w szpitalu Medicover. Dochodze do siebie i mam nadzieje, ze teraz moje zycie bedzie wygladalo nareszcie tak jak powinno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj