Stosunkowo od niedawna mówi się o farbowaniu włosów wykorzystując farby do włosów bez amoniaku. Producenci starają się uświadomić nas o szkodliwym wpływie amoniaku na włosy oraz skórę głowy. Co jednak dokładnie kryje się za tym tajemniczymi i groźnym amoniakiem?

Dlaczego farba do włosów bez amoniaku może być lepsza od zwykłych, tradycyjnych farb do włosów? Żeby lepiej zrozumieć istotę koloryzacji włosów farbami bez amoniaku należy przyjrzeć się z bliska całemu procesowi. Rozłóżmy więc na czynniki pierwsze farbę bez amoniaku oraz sposób jej użycia.

Dlaczego farby do włosów bez amoniaku są lepsze?

Przede wszystkim należy zauważyć, że sam brak amoniaku w procesie farbowania włosów nie oznacza, że farbowanie to będzie lepsze i bezpieczniejsze od tradycyjnego. Przyjrzyjmy się zatem z bliska czym jest amoniak i jaką pełni rolę w farbowaniu włosów.

Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny powstały na wskutek połączenia azotu i wodoru. Podany człowiekowi w jego najsilniejszym stężeniu doprowadza do śmierci. Ten stosowany w kosmetologii podawany jest w śladowych dawkach, przez co nie jest aż tak groźny, choć wciąż powoduje bardzo duże zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Amoniak stosowany jest przez producentów farb do włosów jako rozpulchniacz, który bardzo szybko otwiera łuski włosów. Włosy przygotowane w ten sposób dużo szybciej wchłaniają farbę, pozostawiając trwały efekt na dłużej. Niestety, zdarza się, że kobiety sięgające po taką metodę koloryzacji, płacą za nią podrażnioną skórą.

Farby do włosów bez amoniaku dla skóry wrażliwej

Jak już wiemy, amoniak potrafi silnie podrażnić skórę głowy oraz wywołać szereg nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Czasem jednak trudno jest ustalić, czy męczące nas dolegliwości związane są w ogóle z farbowaniem włosów. Dzieje się tak dlatego, że niektóre symptomy nie występują od razu po użyciu farby do włosów z amoniakiem, lub trwają bardzo długo w czasie, przez co ciężko jest skojarzyć je wyłącznie z koloryzacją.

Do głównych reakcji alergicznych związanych z zastosowaniem amoniaku należą:

  • zmiany skórne – występować mogą, między innymi, w postaci zaczerwienienia lub wysypki. Zazwyczaj występuje natychmiast po użyciu farby do włosów zawierającej amoniak.
  • pieczenie – podrażniona skóra często zaczyna szczypać, co sprawia prawdziwie dotkliwy ból. Jeżeli po nałożeniu farby odczuwasz pieczenie, natychmiast zmyj farbę wodą.
  • wypadanie włosów – oto jedno z najgorszych powikłań. Amoniak osłabiając cebulki włosów, sprawia, że włosy wypadają.

Co jeśli nie amoniak?

Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa i obawiasz się nieprzyjemnych konsekwencji, sięgnij po farby do włosów bez amoniaku.

Farba do włosów bez amoniaku zapewni Ci komfort koloryzacji bez alergicznych powikłań. Wybierając się do salony fryzjerskiego, zapytaj o odpowiednie farby. Jeżeli wolisz zmienić kolor w domu, wybierz się do profesjonalnego sklepu fryzjerskiego i poproś o pomoc w doborze najlepszej farby. Farba L’Oreal bez amoniaku zawiera dodatkowo wyciąg z oleju, zapewniający włosom jednoczene odżywianie.