Pojęcie feng shiu pojawia się w aranżacji wnętrz niezwykle często. Nawet najwięksi sceptycy podświadomie czują, że jest w feng shui coś, dzięki czemu warto przestrzegać tych zasad. Chcesz wiedzieć, jak zastosować zasady feng shui w urządzaniu sypialni?

Przykazanie 1 – położenie sypialni w mieszkaniu

Sztuka feng shui nie ogranicza się do pomieszczenia jako takiego – ułożenie pomieszczeń na planie mieszkania wpływa na przepływającą energię. Drzwi do sypialni nie mogą znajdować się naprzeciwko drzwi do łazienki czy WC – łazienka wiąże się z wodą, a woda gasi uczucie wypełniające sypialnię.

Ważne jest również, by sypialnia znajdowała się możliwie daleko od wejścia do mieszkania – reguły feng shui w sypialni mówią, że jeśli sypialnia znajduje się blisko wejścia do mieszkania, to wpływ na życie domowników mają wszyscy ludzie z ich otoczenia.

Przykazanie 2 – jakie powinno być łóżko?

Według feng shui łóżko w sypialni urządzonej zgodnie z zasadami feng shui powinno być solidne, składające się z jednego kawałka – zestawianie 2 łóżek, konstrukcje modułowe itd. są niepożądane. Podobnie 2 materace to pewna klapa dla każdego związku. Łóżko w sypialni zgodnej z feng shui powinno mieć wezgłowie – jeśli go brakuje, główa przynajmniej powinna mieć oparcie na ścianie.

Przykazanie 3 – co pod łóżkiem?

Feng shui w sypialni nakazuje bardzo restrykcyjne reguły również wobec strefy pod łóżkiem. Przede wszystkim, łóżko nie może stać bezpośrednio na dywanie. Między łóżkiem a podłogą koniecznie musi być prześwit, pozwalający na cyrkulację powietrza. Podobnie zakazane są według feng shui: bałagan pod łóżkiem i przechowywaniem pod łóżkiem przedmiotów.

Przykazanie 4 – ustawienie łóżka

Ustawienie łóżka zgodnie z zasadami feng shui to nie lada wyzwanie. Duży wpływ na najkorzystniejsze ustawienie łóżka mają naturalne kierunki osób w nim śpiących. Zaleca się, by łóżko było ustawione w taki sposób, by głowa pana domu była skierowana w jego naturalnym kierunku „zdrowie”. Ale to dopiero początek…

Łóżko nie może stać naprzeciwko drzwi – a jeśli stopy śpiącego ustawione są na wprost wejścia, można zapomnieć o dobrym śnie (stopami do przodu ustawia się trumny czekające na wyniesienie…) . Łóżko nie może również stać na ścianie, w której są drzwi do sypialni. Feng shui w sypialni zaleca, by nie ustawiać łóżka pod oknem, by deszcz nie przeszkadzał w spaniu – dodatkowo, przez okno będzie uciekała energia chi, przz co rano obudzisz się zmę. Łóżka nie można również postawić między oknem a drzwiami. Łóżko nie może być ustawione skośnie w rogu sypialni. Na koniec pamiętaj, że łóżko nie powinno stać pod widocznymi belkami stropowymi.

Przykazanie 5 – czego nie można wieszać nad łóżkiem?

Ogólnie rzecz biorąc… Niczego. Feng shui wyraźnie mówi, że spanie pod przedmiotami wiszącymi to zła wróźba. Tyczy się to nie tylko obrazów, półek czy dekoracji – zabronione są również wiszące nad łóżkiem żyrandole, a nawet… Stawianie ciężkich mebli na piętrach powyżej sypialni!

Przykazanie 6 – kolory w sypialni zgodnej z feng shui

Najlepszym kolorem do sypialni jest kolor morelowy. Kolor morelowy w sypialni działa kojąco, ale pobudza zmysły. Specjaliści od feng shui polecają także płomienną czerwień (stosowaną z umiarem), a młodym partnerom – energetyzującą zieleń.

Przykazanie 7- nie pracuj w sypialni!

Feng shui w sypialni wyraźnie głosi, że w sypialni pracować nie wolno! W sypialni nie powinien pojawić się żaden przedmiot kojarzony z pracą – biurko czy komputer nie mogą mieć w sypialni miejsca. Nawet telewizor jest według feng shui niemile widziany w sypialni. Za to powinny się w sypialni znaleźć wspólne pamiątki – podobnie jak właściwe kolory, budzą w sypialni bliskość i namiętność.

Przykazanie 8 – nie dla wody i roślin

Jak już wspomnieliśmy, łazienka blisko sypialni gasi uczucia. Podobnie jest z wodą w sypialni. Według feng shui zabronione jest posiadanie w sypialni akwarium, grafik przedstawiających wodę, czy dekoracji kojarzących się z wodą. Woda w sypialni może powodować nieporozumienia i problemy z zasypianiem.

Rośliny również są żywiołem sprzecznym z sypialnią. Rośliny niosą energię działania, życia (jang), która zakłóca naturalną energię odpoczynku, związaną z sypialnią (jin). Dodatkowo jak zapewne wiesz, w nocy rośliny wydzielają dwutlenek węgla, a pochłaniają tlen, co może (w sensie biologicznym) zakłócać sen. Wyjątkiem są sypialnie osób schorowanych – rośliny pochłaniają niekorzystną energię chorób.

Przykazanie 9 – zabierz z sypialni lustro

Lustro również kojarzone jest według feng shui z działaniem, co zakłóca sen. Dlatego jeśli to możliwe, wynieś lustro poza sypialnię. Feng shui w sypialni dopuszcza wstawienie lustra pod warunkiem, że nie odbija ono łóżka. Lustro odbijające łóżko może powodować koszmary.

Przykazanie 10 – przedmioty dobrane w pary

Wszystkie przedmioty w sypialni powinny występować parami. Pojedyncze przedmioty zakłócają harmonię sypialni, i wróżą samotność!