Fiołek alpejski to pięknie kwitnący kwiat doniczkowy. Warto o niego dbać przez cały rok, żeby cieszy oko i był wspaniałą ozdobą dla twojego domu.

Fiołki alpejskie – jak je pielęgnować

Uwaga na światło
Fiołek alpejski lubi światło, ale nie może być narażony bezpośrednio na światło słoneczne, ponieważ jego listki mogą ulec zniszczeniu. Jeżeli chcecie ustawić fiołki na parapecie to najlepiej wybrać miejsce, gdzie słońce jest o poranku albo w późnych godzinach popołudniowych.

Odpowiednia temperatura
Fiołek alpejski nie lubi też zbyt wysokich temperatur. W ciągu dnia najlepsza temperatura to pomiędzy 15-18 °C, a nocą-między 12-15°C. Niestety w pomieszczeniu o zbyt wysokiej temperaturze kwiaty i liście fiołka szybko opadają.

Odpowiednia wilgotność
Należy także zadbać o odpowiednią wilgotność fiołka alpejskiego. Doniczki można umieścić w wilgotnym żwirze, ale koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby doniczka nie stała bezpośrednio w wodzie.

Odpowiednie podlewanie
Fiołek alpejki jest wymagający, jeżeli chodzi o podlewanie. Nie można go podlewać zbyt dużą ilością wody, ponieważ zbyt mokra gleba przyczyni się do gnicia bulw, więdnięcia liści i opadania kwiatów. Gleba nie może być także za sucha, gdyż kwiat się zmarnuje.

Nie można także fiołka podlewać od góry w jej centralnej części, gdyż utrzymywanie bulw za bardzo wilgotnych doprowadzi do zgnicia rośliny. Fiołka najlepiej podlewać od spodu, lejąc wodę na podstawkę, a nadmiar wody po chwili usunąć z podstawka. Zanim podlejesz fiołka sprawdź ziemię, powinna ona wyschnąć.