Co sprawia, że w obliczu aranżacji okna tak chętnie kupujemy firany na metry? Powodów jest kilka, jednak to czynnik ekonomiczny w głównej mierze decyduje o rosnącej popularności, która następnie otwiera nieograniczone źródło pomysłów do zmiany wyglądu swojego mieszkania. Potem pozostaje już tylko wiedza, w jaki sposób obliczyć ilość potrzebnego materiału. Sprawa mogłaby wydawać się błaha, jednak niektórym sprawia trudność. Jak się do tego zabrać?

Dlaczego warto wybrać firankę na metry?

Jak zostało to już na początku wspomniane, jest co najmniej kilka rzeczowych powodów, które determinują popularność firan na metry. Oprócz przytoczonego na początku czynnika ekonomicznego, wspomnieć należy o bogatej różnorodności tkanin. Asortyment gotowych firan dla niektórych może być mocno ograniczony. Kupno firany na metry otwiera skarbnicę pomysłów, jak zaaranżować wystrój okna, aby zaskakiwał swoją atrakcyjnością. Dostępne w sprzedaży rodzaje, wzory i inspiracje sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Poza tym, kupno firany na metry jest polecanym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dysponujemy oknem o niestandardowych rozmiarach. Wtenczas oferta firan gotowych, z uwagi na swoje ograniczone możliwości szycia pod standardowe wymiary okna, nie będzie w stanie zaspokoić naszych oczekiwań.

Co z tą tkaniną?

Przechodząc do meritum, poświęcimy trochę uwagi sprawom związanym z obliczeniem ilości potrzebnego materiału. Jest to sprawa niezwykle ważna, albowiem prawidłowe ściągnięcie wymiarów zagwarantuje atrakcyjny efekt okiennej aranżacji. Kupując firany na metry, przede wszystkim należy dopasować szerokość. W tym zakresie potrzebna będzie wielkość karnisza. Do uzyskanego wyniku należy dodać odpowiednie wielkości, uwarunkowane sposobem zawieszenia na karniszu. W przypadku firan na taśmie marszczącej, do szerokości karnisza należy dodać około 100% naddatku, który będzie odpowiadał za gęstość umarszczenia. Nieco mniejszy nadmiar materiału będzie potrzebny w przypadku montażu firany na szelkach lub kółkach. W zależności od tego, jak mocno ma być pofalowana tkanina, należy dodać około 60-70 procent.

Wybór odpowiedniej szerokości firany na metry warunkuje ilość światła, jaka wpadnie do wnętrza. Gęsto umarszczone zapewnią prywatność kosztem przyciemnienia pomieszczenia. I o ile w sypialni takie rozwiązanie wydaje się być odpowiednie, o tyle w aranżacji salonu całkowicie niefunkcjonalne.

Przy obliczaniu firan na metry, równie ważna jest ich długość. Duży udział w tym zakresie odgrywa sposób zawieszenia jej na karniszu. W przypadku montażu na kółkach, mierzymy od górnej krawędzi karnisza do podłogi lub parapetu i do uzyskanego wyniku dodajemy 2 cm. W przypadku firany na taśmie marszczącej, wystarczy 1,5 cm zapas.