Zapewne niejednokrotnie poczułaś się urażona lub co gorsza upokorzona przez kogoś bliskiego, znajomego lub współpracownika. W takim wypadku naturalnym ludzkim odruchem jest „strojenie fochów.”

Określenie to obejmuje szereg zachowań od oficjalnego manifestowania swojego niezadowolenia, poprzez sarkazm, kłótnię lub też w drugą stronę – zupełną ignorancję i obojętność. Wszystkie te reakcje są w pełni uzasadnione i o ile możesz pozwolić sobie na taką reakcję w stosunku do kogoś z rodziny lub znajomego. Jednakże „strojenie fochów” w pracy jest zupełnie nie na miejscu. W pracy musisz być profesjonalistką gdyż, aby dobrze wypełniać swoje obowiązki musisz nauczyć się kontrolowania sytuacji oraz zażegnywania konfliktów.

Rozwiąż poniższy test, a dowiesz się czy jesteś skłonna do „strojenia fochów”. Wyniki mogą być cennymi wskazówkami, które pozwolą Ci na wypracowanie odpowiedniej reakcji na poszczególne sytuacje, zwłaszcza w pracy.

Aby określić swój profil przeczytaj poniższe zadania i zastosuj się do wskazówek, które znajdziesz przy danych wariantach odpowiedzi. Nie zastanawiaj się zbyt długo, odpowiedzi powinny być spontaniczne.

Zadania:

1. Kolega siedzi przy biurku, łokieć opiera na blacie, głowę wspiera na rękach, jego wzrok błądzi gdzieś daleko… z pewnością myśli o:
przeszłości (przejdź do zadania 2)
przyszłości (przejdź do zadania 3)

2. Pomyśl o pistolecie. To broń…? :
policjanta (przejdź do zadania 4)
bandyty (przejdź do zadania 5)

3. Patrząc na książkę, myślisz, że to? :
zbiór komiksów (przejdź do zadania 5)
romans (przejdź do zadania 6)

4. Patrząc na piłkarza w akcji, myślisz: :
Jaka frajda! (przejdź do profilu nr 1)
Jaka nuda! (przejdź do zadania7)

5. Na stole leży otwarty skoroszyt. Może on służyć? :
do zanotowania różnych obowiązków (przejdź do zadania 7)
jako pamiętnik (przejdź do zadania 8)

6. Telewizja… :
to prawdziwa rozrywka (przejdź do zadania 8)
dotrzymuje towarzystwa (przejdź do profilu 4)

7. Wchodzisz do biura i widzisz na jednym z krzeseł pudełko z dużą, czerwoną kokardą, co myślisz? :
to prezent dla kogoś (przejdź do profilu 2)
to prezent otrzymany od kogoś (przejdź do zadania 9)

8. Odkurzacz… :
ułatwia pracę (przejdź do zadania 9)
przypomina o domowych obowiązkach (przejdź do profilu 3)

9. Maska na twarzy jest… :
przebraniem karnawałowym (przejdź do profilu 2)
symbolem dwulicowości (przejdź do profilu 3)

A teraz odczytaj profil, który Cię reprezentuje.

Profil nr 1

Zdecydowanie pozytywni
Jesteś osobą, która niezbyt uzależniona jest od wpływów z zewnątrz. Trudno Cię urazić, a „strojenie fochów” jest Ci praktycznie obce. Patrząc na to logicznie taki sposób postępowania jest nienaganny.

Jednak w praktyce może doprowadzić do negatywnych skutków takich jak:
– Nie będziesz świadomy co zarzuca Ci druga osoba. Jeśli ktoś „stroi na Ciebie focha” musisz się zastanowić czy, aby nie jest to mniej lub bardziej słuszne. Nie udawaj, że nic się nie stało.
– Twoja obojętność może zostać odebrana jako oznaka słabości charakteru, co w konsekwencji może doprowadzić do ponowienia agresji.

Może warto więc pomyśleć o rozmowie i podjąć jednak próbę wyjaśnienia sytuacji?

Profil nr 2

Raczej zrównoważeni
Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że robienie fochów w pracy nie jest na miejscu. Jednak od czasu do czasu zdarza Ci się przybrać ponurą minę i nie chcesz rozmawiać. Musisz jednak pamiętać, by napady złego humoru nie zdarzały się zbyt często. Nie chcesz chyba doprowadzić do tego, żeby ludzie odbierali Cię jako osobę niezrównoważoną i nieradzącą sobie z konfliktami. Nie pozwól, aby Twoja pogoda ducha zależała od nieznośnych kolegów. Nie mogą oni przecież sprawować kontroli nad Twoimi emocjami.

Profil nr 3

Obrażalscy
Jesteś bardzo podatna na odbieranie zachowań innych jako atak lub cios na Twoją osobę. Niestety taką postawą nic nie zdziałasz, gdyż przynosi ona więcej strat niż korzyści. Uważaj by nie paść ofiarą jakiegoś manipulanta, który będzie chciał Cię wykorzystać do zburzenia panującej harmonii. Naucz się rozróżniać kiedy lepiej jest udawać, że nic się nie stało, a kiedy podjąć próbę wyjaśnienia sytuacji poprzez szczerą rozmowę.

Profil nr 4

Skrajnie podatni
Niestety jesteś ofiarą niepohamowanej skłonności do przyjmowania postawy zrzędliwej. „Stroisz fochy” przy każdej okazji. Niestety wiecznie ponury wyraz twarzy i wymowne milczenie nie są mile widziane w pracy. Może być to odbierane przez Twoich kolegów jako forma obojętności lub nawet agresji co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że ludzie zaczną Cię unikać, a Ty staniesz się jeszcze bardziej nieznośny…i tak błędne koło się zamyka.

Musisz zrozumieć, że nie wszystko co Ty odbierasz jako obrazę jest kierowane w takiej intencji przez autora. Jeżeli zaobserwujesz, że postawa Twoich kolegów w stosunku do Ciebie jest inna niż zwykle, zastanów się nad motywami takiego postępowania.

Źródło: „Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi w pracy”, Paolo Boschi, Lucia Sprugnoli