Możesz szybko i efektownie odmienić swoje wnętrze dzięki zastosowaniu w nim fototapety. Jest to skuteczny i niedrogi pomysł na szybką metamorfozę każdego pomieszczenia. Fototapetę możesz zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu Twojego domu np. w salonie, kuchni, pokoju dziecka, łazience, korytarzu itd. Ważne jest abyś odpowiednio dobrała rodzaj fototapety do pomieszczenia. W salonie możesz zastosować zwykłą papierową fototapetę, natomiast w przypadku kuchni lub łazienki fototapeta musi być wykonana z grubszego i trwalszego materiału.

Rodzaje fototapet

Fototapeta lateksowa – wykonana jest z papieru z dodatkiem lateksu, posiada gładką strukturę. Papier ten jest odpowiednio wzmocniony i można go delikatnie zmywać. Fototapetę tą możesz przykleić do ściany standardowym klejem do tapet. Podczas naklejania nie ulega rozciąganiu się. Ten rodzaj fototapety nadaje się do zastosowania w salonie lub sypialni.

Folia samoprzylepna – jest to jedna z najpopularniejszych fototapet. Dzięki niej szybko możesz zmienić wystrój pomieszczenia. Wystarczy oderwać tylko warstwę papieru, który zabezpiecza klej i przykleić fototapetę na ścianę lub inna płaską powierzchnię. Nie naklejaj jej na nierównej lub chropowatej powierzchni, ani w miejscu narażonym na częsty dotyk. Fototapetę samoprzylepną najlepiej stosuj na gładkie ściany, meble, szyby, drzwi itp.

Fototapeta winylowa (na podłożu z fizeliny) – jest jedną z najbardziej trwałych i jedną z najdroższych fototapet. Dzięki swojej grubości może ukryć mankamenty ściany. Możesz wybrać materiał gładki lub o strukturze piasku, który maskuje późniejsze zarysowania. Ten rodzaj fototapety możesz wykorzystać w kuchni, łazience i przedpokoju. Nadaje się do wielokrotnego mycia.

Wybór odpowiedniej fototapety zależy przede wszystkim od efektu jaki chcesz osiągnąć. Odpowiednio dobrany wzór może ożywić Twoje wnętrze, nadać mu głębię i powiększyć optycznie.

Producenci fototapet oferują szeroką gamę wzorów i kolorów. Możesz wybierać wśród motywów roślinnych, krajobrazów, abstrakcji itd. Jeśli nie będziesz wiedziała jaki wzór wybrać to możesz zdecydować się również na własny wydruk fototapety z Twojego zdjęcia. W ten sposób osiągniesz oryginalny i osobisty element dekoracyjny Twojego wnętrza.