Sprzątanie nie musi być uciążliwym obowiązkiem, nie musi pochłaniać mnóstwa czasu i energii. Sprytne gadżety, powszechnie dostępne na rynku, pozwalają zaoszczędzić jedno i drugie. Nie trzeba wydawać wiele, by mieć porządek w każdym zakątku domu. Oto kilka niedrogich rozwiązań, które znacznie ułatwiają sprzątanie, czyniąc je przyjemniejszym.

Mycie okien bez problemów

O ile mycie szyb zwykle przebiega gładko i każdy ma na to jakieś sposoby, to wyczyszczenie żaluzji oraz rowków w ramach okiennych nie należy do najłatwiejszych zadań. Istnieją jednak narzędzia, które w tym pomagają. Szczotka do czyszczenia żaluzji pozwala na jednoczesne usunięcie brudu z obu stron, a wyprofilowana szczoteczka do ram okiennych dociera do trudno dostępnych miejsc w oknach, drzwiach, czy kabinach prysznicowych. Dla tych, którzy w mycie okien chcieliby włożyć jeszcze mniej wysiłku, ciekawym pomysłem może być zakup robota do czyszczenia szyb, który spryskuje się płynem, włącza i przyczepia do okna. W czasie kiedy on pracuje, my możemy zająć się sprzątaniem innych powierzchni, albo… odpoczynkiem. To już bardziej kosztowne urządzenie, ale w domach, w których jest dużo powierzchni szklanych może sprawdzić się idealnie.

Czysto w każdym zakamarku

Przestrzeń za kaloryferem, wgłębienia w kanapie, szczeliny między meblami – wszystkie miejsca, do których trudno sięgnąć szczotką czy odkurzaczem są magnesem dla brudu i kurzu. Na szczęście jednak istnieją długie i giętkie nakładki na odkurzacze, dzięki którym można dotrzeć do najbardziej niedostępnych szczelin. Pomagają one również w wyczyszczeniu klawiatury komputera z okruszków i kłaczków.

Butelki i wazony czyste do dna

Wąskie butelki i wazony są wyjątkowo trudne do umycia. Nawet po myciu w zmywarce często zostają na nich plamy i zacieki po detergentach. Wystarczy jednak poszukać specjalnej wąskiej i miękkiej szczotki, która doskonale czyści szkło – bez rysowania. Istnieją także mini-szczotki wyposażone w magnes. Jedna część znajduje się w środku butelki, druga na zewnątrz. W ten sposób można skierować wewnętrzną szczotkę dokładnie na brudne miejsce.

Dezynfekcja w domu alergika

Osoby, które są uczulone na roztocza dobrze wiedzą, jak ważne jest częste i dokładne sprzątanie mieszkania. Nie każdy detergent jest w stanie się ich pozbyć. Znikają one jednak dzięki działaniu wysokiej temperatury, a tę emitują myjki i mopy parowe, nazywane również parownicami. Doprowadzają wodę do wrzenia i przez końcówkę podobną do końcówki odkurzacza emitują parę. Parownice dobrze sprawdzają się do walki ze starym brudem, nieprzyjemnymi zapachami, pleśnią. Nie wymagają stosowania detergentów, wystarcza sama woda. Można używać ich wszędzie oprócz powierzchni drewnianych. Najtańsze modele dostaniemy już za ok. 150 zł.

Dywany i tapicerki jak nowe

Dywany i wykładziny z czasem zbierają coraz więcej zabrudzeń, a między ich włosiem gromadzą się niebezpiecznie dla zdrowia roztocza i alergeny. Samo regularne odkurzanie i trzepanie nie jest w stanie zapewnić im świeżości, zwłaszcza jeśli mają długie włosie. Dlatego od czasu do czasu warto zdecydować się na pranie dywanów. Najlepiej wykonać je za pomocą odkurzaczy do prania. Niestety, jest to drogi sprzęt, ale możliwe jest wypożyczenie odkurzacza tego typu. Taką ofertę ma między innymi sklep Komfort: http://www.komfort.pl/pl/wypozyczenie-odkurzacza. Za wypożyczenie odkurzacza należy uiścić zwrotną kaucję, a do tego kupić preparat do prania, który pozwala na oczyszczenie dywanów, wykładzin, a także tapicerki mebli czy siedzeń w samochodach.