Strona głównaWnętrzaSypialniaGarderoba w sypialni – jak ją zaaranżować?

  Garderoba w sypialni – jak ją zaaranżować?

  Garderoba przy sypialni to marzenie każdej z nas. Idealnie byłoby mieć garderobę jako osobne pomieszczenie, przylegające bezpośrednio do sypialni – jednak nie w każdym domu jest to możliwe. Istnieje jednak rozwiązanie na to, by garderoba w sypialni stała się faktem. Jakie to rozwiązanie?

  Garderoba w sypialni ukryta za łóżkiem

  Jeśli jesteś w stanie odsunąć łóżko od ściany tak, by wezgłowie znalazło się 120-130cm od ściany, a przed łóżkiem nadal dało się przejść – gratulacje! W Twojej sypialni zmieści się najprawdziwsza garderoba w sypialni.

  Garderoba w sypialni, ukryta za wezgłowiem łóżka to całkiem słusznie popularne rozwiązanie – garderoba jest w pełni ukryta, nie rzuca się w oczy, a Ty masz garderobę o dużej powierzchni przechowywania, i możesz się przechadzać korytarzem wzdłuż wszystkich półek i wieszaków.

  Konstrukcja garderoby w sypialni jest dość prosta. Potrzebujesz szafy o szerokości łóżka (lub większej) – i ustawiasz wspomnianą szafę, pozbawioną drzwi, frontem do ściany za łóżkiem. Po dodaniu zasłonek/drzwi po obu stronach łóżka otrzymasz własną garderobę, do której możesz wejść, wybrać strój na dany dzień i swobodnie się przebrać.

  garderoba w sypialni szafa za lozkiem

  Tak jak wspomnieliśmy, garderoba w sypialni wykonana za wezgłowiem łóżka wymaga około 120-130cm, zależnie od wybranych półek. Przejście powinno mieć 70cm szerokości, a szafa to zazwyczaj kolejne 60cm.

  Możesz także postawić za łóżkiem cienką ściankę z suchej zabudowy – i garderobę w sypialni urządzić na ścianie sypialni. W ten sposób zmieścisz jeszcze więcej półek przy tej samej powierzchni. Postawienie ścianki i rozmieszczenie półek naprzeciwko niej szczególnie dobrze sprawdza się przy sypialni w pokoju ze skosem – półki rozmieszczasz w najniższej części sypialni, a sama poruszasz się w wyższej części pomieszczenia.

  garderoba w sypialni scianka wysoka1

  garderoba w sypialni scianka wysoka2

  Jeśli ubrania są dla Ciebie całym światem, możesz rozważyć stworzenie odkrytej garderoby, eksponującej Twoje ubrania. Pamiętaj tylko, że taka specyficzna garderoba w sypialni wymaga rygorystycznego podejścia do porządku – a sypialnia powinna mieć zasłonięte okna, by ubrania nie płowiały. Jednak eleganckie suknie, wyeksponowane niczym w galerii, mogą stać się w takiej garderobie dekoracją wnętrza, nie strojem.

  pinterest kobietawielepie button

  Ważna kwestia – wentylacja

  Niezależnie od tego, którą garderobę wybierzesz do swojej sypialni, pamiętaj o właściwej wentylacji – brak swobodnego obiegu powietrza może zagrozić Twojej odzieży. Idealnie by było, gdyby w garderobie była kratka wentylacyjna – jedna przy podłodze, łącząca garderobę z sypialnią, i druga, przy suficie – podłączona do pionu wentylacyjnego lub chociaż przechodząca do innego pomieszczenia.

  garderoba w sypialni ile miejsca szafa

  garderoba w sypialni ile miejsca garderoba

  Szafa wolnostojąca i zabudowana – gdy na garderobę miejsca brak

  Garderoba w sypialni wymaga przynajmniej 3-4m2 powierzchni, którą możesz od sypialni oddzielić. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, najlepiej zrezygnuj z garderoby i wybierz szafę – będzie praktyczniejsza i wygodniejsza niż zbyt wąska garderoba.

  Najprostsze i najtańsze rozwiązanie na przechowywanie ubrań w sypialni to wstawienie do sypialni wolnostojącej szafy. Wolnostojąca szafa jest stosunkowo tania, dostępnych jest wiele rozmiarów, wzorów i kolorów. Problem jest taki, że nie jest to typowa garderoba w sypialni – miejsce w szafie jest podzielone na sztywno, a zakres możliwych modyfikacji jest niewielki.

  Atutem szafy wolnostojącej pełniącej rolę garderoby w sypialni jest ilość potrzebnego miejsca – typowe szafy mają nie więcej niż 200cm szerokości i 60cm głębokości. Dodatkowo potrzebne jest kolejne 60-70cm przed szafą, by mieć wygodny dostęp do jej zawartości.

  Garderoba w sypialni może przybrać postać szafy zabudowanej. Nie ma znaczenia, czy będzie to szafa wypełniająca wnękę w sypialni, czy szafa pokrywająca całą ścianę. Takie rozwiązanie w pełni wykorzysta dostępną w sypialni powierzchnię, i będzie wyglądało elegancko. Dodatkowo masz większy wpływ na układ półek i wieszaków.

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,920ObserwującyObserwuj