Leki bez recepty wypełniają półki sklepów, kiosków i stacji benzynowych – z pewnością nie raz sięgnęłaś po tabletki na ból głowy, czy kierowana radą koleżanki spróbowałaś suplementu diety. Jednak czy za każdym razem masz pewność, że sobie nie szkodzisz?

Nie każdy lek to lek

Zacznijmy od tego, że nie każdy specyfik oferowany jako leczniczy jest prawdziwym lekiem. Dzięki ogólnopolskiej bazie danych o lekach i suplementach diety (dostępnej na przykład tutaj) możesz sprawdzić, czy środek który kupiłaś w ogóle znajduje się na liście leków. Dodatkowo baza podaje podstawowe informacje dotyczące składu leku i ewentualnych przeciwwskazań do jego stosowania.

Bez recepty nie znaczy bez kontroli

Pamiętaj: każdy lek ma wpływ na Twój organizm. Jeśli wykraczasz poza zalecane dawki, przedłużasz kurację bądź łączysz leki ze sobą – możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku! Dlatego zanim zaczniesz stosować „bezpieczny” lek, przeczytaj uważnie ulotkę, sprawdź czy wybrany lek może reagować na inne leki (narzędzie dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia pozwoli na szybkie sprawdzenie ewentualnych interakcji między środkami leczniczymi), a najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak wybrać najlepszy lek?

Ostatni krok w wyborze leku na łagodne dolegliwości jest najtrudniejszy: jak bowiem spośród dziesiątek niemal identycznych specyfików wybrać ten najskuteczniejszy, niedrogi i bezpieczny? Szukanie opinii wśród znajomych to dobre wyjście, podobnie zaufany lekarz z pewnością doradzi odpowiedni środek. Jeśli jednak informacji wolisz szukać w domowym zaciszu, szerokim łukiem omijaj fora internetowe i serwisy społecznościowe. Marketing w internecie przybiera rozmaite formy i nie byłoby wcale zaskakujące, gdyby „Zuzanna Z.” z forum kobiecego była tak naprawdę pracownikiem agencji reklamowej, a sugerowanie leku X – działaniem tejże agencji.

Dlatego lepiej skierować się ku serwisom silnie skoncentrowanym wokół tematu leków (na przykład www.znamlek.pl) – jeśli serwis pozwala na dodawanie nowych leków bezpłatnie i bez ograniczeń istnieje ledwie minimalne ryzyko, że baza jest moderowana i nakierowywana na konkretne produkty. Dodatkowym plusem wspomnianego serwisu jest mnogość filtrów ułatwiających wyszukiwanie leków. Nie trzeba znać nazwy leku, składnika aktywnego ani producenta – odpowiedni podział na kategorie + filtrowanie według ceny, postaci leku i przeznaczenia w zupełności wystarczają do dokonania słusznego wyboru.