Genodieta, czyli dieta oparta na kodzie genetycznym, to nowoczesne narzędzie w walce z nadmierną masą ciała. Dieta genetyczna przygotowywana jest na podstawie badania Genodiet ® Completo, które obejmuje analizę genów odpowiedzialnych za metabolizm poszczególnych składników pokarmowych – dzięki temu możliwe jest opracowanie indywidualnego profilu żywieniowego pacjenta.

Dzięki genodiecie możesz odżywiać się zgodnie z potrzebami Twojego organizmu

Analiza genów biorących udział w metabolizowaniu składników odżywczych oraz analiza wzajemnych zależności pomiędzy tymi genami pozwala na ustalenie profilu metabolicznego – unikalnego dla każdej osoby. Następnie, na podstawie wyników takiej analizy opracowywane są odpowiednie zalecenia żywieniowe, dzięki czemu możliwa jest modyfikacja dotychczasowej diety, tak aby odżywiać się zgodnie z zapotrzebowaniem własnego organizmu. Taki sposób odżywiania pozwala natomiast na bezpieczne i trwałe uzyskanie prawidłowej masy ciała, a także zapewnia dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie na długie lata.

Badanie Genodiet ® złożone jest z trzech modułów – Slim, Health i Sensor – moduły te dotyczą m.in. problemów ze zbyt wysoką lub zbyt niską masą ciała czy ryzyka rozwoju chorób zależnych od diety. Badanie to może również wskazać przyczynę dokuczliwych dolegliwości, takich jak osłabienie organizmu, bóle głowy, problemy z zasypianiem czy wzdęcia. Powodem złego samopoczucia może być nieodpowiednio zbilansowana dieta, takie objawy mogą pojawić się również w przebiegu nietolerancji pokarmowych, które także mogą zostać zdiagnozowane przy pomocy badania Genodiet ®.

Badanie Genodiet ® – moduły Slim, Sensor i Health

Moduł Slim obejmuje analizę genów odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek. Dzięki temu dowiadujemy się, jaka ilość tych składników w diecie jest odpowiednia dla naszego organizmu – tak, aby możliwe było osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wiele osób najlepiej metabolizuje tłuszcze i w ich przypadku ilość tych składników w diecie powinna być zwiększona, nawet jeżeli osoby te chcą zredukować swoją wagę – dietetycy zazwyczaj zalecają jednak ograniczenie spożycia tłuszczów podczas odchudzania.

W ramach modułu Sensor wykrywane są natomiast genetyczne predyspozycje do rozwoju nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych (bardzo często występujących w populacji polskiej), a moduł Health analizuje zdolność organizmu do metabolizowania takich związków jak homocysteina, witamina D, witamina B9 czy wapń. Oceniane są również procesy detoksykacyjne organizmu – eliminacja toksyn i wolnych rodników jest niezmiernie ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ma znaczenie np. w profilaktyce nowotworów złośliwych. Niestety, ok. 75% Polaków radzi sobie z detoksykacją bardzo słabo, dlatego w ich przypadku konieczne jest wspomaganie organizmu dostarczając mu odpowiednią ilość przeciwutleniaczy wraz z pożywieniem.

Genodieta to nie tylko sposób na utratę zbędnych kilogramów, ale także gwarancja poprawy stanu zdrowia

Dieta oparta na kodzie genetycznym to doskonałe narzędzie do walki z nadmierną masą ciała, badanie Genodiet ® wskaże również, jaka aktywność fizyczna jest najbardziej dla nas odpowiednia – ale to nie jedyne zalety tej analizy.

Dzięki odżywianiu zgodnemu z potrzebami naszego organizmu zminimalizujemy ryzyko zachorowania na wiele schorzeń zależnych od diety, takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu II. Dieta DNA wzmocni ponadto nasz układ odpornościowy, co zmniejszy prawdopodobieństwo infekcji i chorób autoimmunologicznych – mówi Magdalena Sikora, genetyk portalu zdrowegeny.pl

Genodieta stanowi również bardzo duże wsparcie dla stosowanego leczenia w przypadku osób już przewlekle chorujących. Badanie Genodiet ® niesie także wiele korzyści dla przyszłych rodziców – wykrywa ono bowiem zaburzenia metabolizmu witaminy B9 (kwasu foliowego), która jest kluczowa dla odpowiedniego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Prawidłowa dieta przed ciążą i w jej trakcie to także sposób na uniknięcie takich komplikacji jak cukrzyca ciążowa u przyszłej matki. Wykonanie badania Genodiet ® na Zdrowegeny.pl zalecane jest każdemu, ponieważ nigdy nie jest za późno na wprowadzenie odpowiednich zmian do naszego jadłospisu. Jeżeli badanie zostanie wykonane u dziecka, możliwe będzie natomiast bardzo wczesne ukształtowanie u niego prawidłowych nawyków – a to zapewni mu dobre samopoczucie już od najmłodszych lat.