Gin, jako baza do różnego rodzaju drinków, sprawdza się doskonale. Jego wyrazisty, gorzki i cierpki smak, który jest wynikiem połączenia spirytusu z jagodami jałowca, a także z owocami cytrusowymi np. cytryną czy gorzką skórka pomarańczową wspaniale komponuje się z całą gamą rozmaitych dodatków. Jest przy tym bezbarwny, a w zasadzie przezroczysty, co również przy tworzeniu drinków nie jest bez znaczenia.

Najbardziej znane drinki na bazie ginu to John Collins i Tom Collins, zimne i niezwykle orzeźwiające. Są do siebie bardzo podobne, różnią się jednak odmianą ginu oraz dekoracją. To drinki mające ciekawą historię. Pod koniec XIX wieku, w pewnej londyńskiej gospodzie, kelner – John Collins – serwował gin z sokiem cytrynowym, cukrem i wodą sodową, w bardzo wysokiej i oszronionej wąskiej szklance. Goście bardzo lubili zarówno te orzeźwiające drinki, jak i roznoszącego je kelnera, nazwali więc long drinka na bazie holenderskiego ginu (genever) Johnem Collinsem. Amatorzy angielskiego mocnego Old Tom Gin zamawiali jednak Collinsy na tym właśnie ginie – tak oto powstał młodszy brat John Collinsa – Tom Collins.

A oto inne, bardzo ciekawe propozycje na wykorzystanie ginu w drinkach:

Red & Fresh

Nazwa tego drinka mówi sama za siebie. Składniki potrzebne do jego stworzenia to: 40 ml ginu, 10 ml syropu żurawinowego, 150 ml toniku, plasterek cytryny oraz lód. Do shakera wrzucamy lód, wlewamy gin i syrop żurawinowy i energicznie mieszamy. Następnie przelewamy do szklanki i uzupełniamy tonikiem. Dekorację stanowi plasterek cytryny nabity na brzeg szklanki.

Blue Shark

To drink, który fascynuje pięknym, błękitnym kolorem. Wszystko za sprawą jednego ze składników, a mianowicie Curacao blue (25 ml.) Pozostałe składniki to: 25 ml wódki czystej, 25 ml ginu i lód. Wszystkie należy wymieszać w shakerze.

Beefeater Gin Strawberryade

Drink, który stanowi doskonałą propozycję na letnie, gorące popołudnia i wieczory. Do jego stworzenia potrzebujemy: 60 ml ginu Beefeater, 30 ml soku cytrynowego,15 ml syropu cukrowego, 60 ml wody gazowanej oraz 3 truskawki. Owoce wrzucamy na dno szklanki, dodajemy lód i wlewamy pozostałe składniki. Mieszamy i dekorujemy jeszcze jedną truskawką.

Drinki, których składnikiem jest gin, cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród klientów barów, jak i samych barmanów. Dla tych drugich gin to doskonała baza do stworzenia oryginalnych, niebanalnych i orzeźwiających drinków. Przepisy na drinki z ginem wcale nie muszą być skomplikowane, aby efekt zachwycił wszystkich.