Gorset to bardzo charakterystyczny element każdej stylizacji – potrafi drastycznie zmienić sylwetkę, dodać drapieżności czy eleganckiej szykowności nawet prostej kreacji. Jednak pojawienie się gorsetu na wybiegach w sezonie jesień-zima 2015 było dużym zaskoczeniem. Zobacz, jak gorset szturmem zdobył modowe wybiegi!

Jak klepsydra

Pojawienie się mody na gorsety wiąże się ściśle z promowaną w ostatnim czasie figurą wyraźnej klepsydry. Świat pokochał kobiece kształty z mocno wciętą talią (Kim Kardashian jest tu doskonałym przykładem). Te z nas, którym natura poskąpiła odpowiednich atrybutów, mogą spokojnie sięgnąć po gorset i w mgnieniu oka „odchudzić” swoją talię o kilka centymetrów.

Nie bez znaczenia jest również popularność serii 50 Twarzy Grey’a – dla wielu kobiet seria ta stanowiła inspirację dla wykorzystania we własnej garderobie gorsetów i podwiązek, dotąd kojarzonych głównie z bielizną erotyczną, przeznaczoną do noszenia wyłącznie we własnym domu.

Co ciekawe, można zauważyć pewną regułę w modzie na gorsety. Jak podaje producent gorsetów, firma gorsety Li Parie, w swej 600-letniej historii ten element bielizny przeżywa swoją kolejną inkarnację raz na kilkadziesiąt lat (ostatnie szczyty popularności to połowa XIX wieku, okolice 1910, lata 50-te i 60-te, i obecny boom), należy więc w pełni z niego skorzystać i sięgnąć po gorset dla siebie!

Nie tylko bielizna

W sezonie AW 2015 gorset pojawił się na wybiegach całego świata, co ważne nie tylko w formie bielizny. Calvin Klein przygotował stylizację, w której gorset i rajstopy są uzupełnione jedynie o jeansową kurteczkę (niesamowicie seksowne połączenie, choć raczej nie sprawdzi się jako strój do pracy…).

calvin klein ready to wear fall winter 2015 16 milan fashion week february march 2015 photo east news zeppelin
Calvin Klein AW 2015

Silne inspiracje konstrukcją gorsetu można dojrzeć w pokazach mody największych projektantów. Klasyczne sukienki z gorsetową górą od Stelli McCartney i Mary Katrantzou, czy satynowe gorsety przełamujące minimalistyczne wizje Sarah Burton (wieloletniej współpracowniczki Alexandra McQueena) to ledwie to doskonałe propozycje na co dzień.

vivienne westwood ready to wear fall winter 2015 16 paris fashion week march 2015 photo east news zeppelin
Vivienne Westwood AW 2015

Wariacjami wokół gorsetu zajęły się The Blonds i Vivienne Westwood – na dopasowanej bazie stworzyły atrakcyjne, bogato zdobione kreacje, które nie zasłaniają głównej części gorsetu, podkreślając jego konstrukcji. Co ciekawe (i nieco niepokojące) Vivienne Westwood wykorzystała gorset również w kolekcji męskiej…

the blonds ready to wear fall winter 2015 new york fashion week february 2015 photo east news mondadori press
The Blonds AW 2015

Gorsetowy szał nie ominął także wierzchnich okryć. Oszałamiający czarny płaszcz od Givenchy, z dekorowaną cekinami górą i wyraźnym wcięciem w talii, podkreślonym dodatkowo stylizowanymi usztywnieniami wpisuje się w koncept podkreślania talii, jednocześnie nie obciążając sylwetki.

givenchy ready to wear fall winter 2015 16 paris fashion week march 2015 photo east news zeppelin
Givenchy AW 2015