Wielu z nas nie dysponuje ogródkiem lub działką, na której można grillować. Zastanawiamy się wówczas nad alternatywami. Jedną z nich jest grillowanie na balkonie. Czy jednak jest to możliwe, zgodnie z przepisami prawa? Co powinniśmy wiedzieć na temat grillowania na balkonie?

Grill na balkonie, a przepisy polskiego prawa

Jeśli chodzi o rozpalanie grilla na balkonie, oficjalnie nie ma w polskich przepisach prawa zapisu, który jednoznacznie by nam tego zakazywał. Powinniśmy jednak pamiętać, że tradycyjny grill węglowy to urządzenie z otwartym ogniem oraz z żarzącym się opałem. Grillowanie na balkonie będzie się zatem wiązać z innymi przepisami prawnymi.

Korzystanie z tego typów grilli na balkonie może zostać przede wszystkim potraktowane jako naruszenie § 4 ust. 1 pkt. 5 Rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym przepisem zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu, w którym mogłoby łatwo dojść do zapalenia się materiałów palnych lub też sąsiednich obiektów. Jest nim zatem z pewnością nasz balkon.

Osobną kwestią są regulaminy wewnętrzne spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Warto w nich sprawdzić, czy nie ma zapisu zabraniającego kategorycznie grillowanie na balkonie. Jeśli nie, możemy skorzystać z alternatywy dla grilla węglowego, a więc użyć grilla elektrycznego.

Grille elektryczne – rozwiązanie problemu z grillowaniem na balkonie

Atutem grilla elektrycznego jest to, że nie wydziela on dymu, przez co nie będzie uciążliwy dla naszych sąsiadów. Oprócz tego nie jest to także urządzenie z otwartym ogniem i z żarzącym się opałem, przez co nie stwarza zagrożenia pożarowego. Jeśli chodzi o grille elektryczne na balkon, warto zwrócić uwagę na ofertę renomowanego amerykańskiego producenta – marki Weber.

Jednym z takich grilli jest Weber Pulse 1000. Ten kompaktowy grill jest nie tylko łatwy w transporcie i zajmuje mało miejsca, ale również został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zapewniające sporą wygodę grillowania. Zaliczają się do nich m.in. elektroniczna regulacja temperatury za pomocą pokrętła, znajdujący się na zewnątrz termometr cyfrowy z wyświetlaczem LED czy też zintegrowany uchwyt do bezpiecznego prowadzenia kabla. Oprócz tego dzięki grillowi Weber Pulse 1000 możemy na bieżąco kontrolować pieczenie określonych produktów, korzystając ze zintegrowanej technologii iGrill. Wystarczy, że zainstalujemy na naszego smartfona bezpłatną aplikację, by uzyskać większą kontrolę nad grillowaniem produktów przez umieszczenie w nich specjalnych sond mierzących temperaturę. Dzięki temu możemy liczyć na to, że podamy swoim gościom idealnie dopieczone potrawy, takie jak w prawdziwej restauracji.

Grill Weber Pulse 1000 cechuje się również doskonałą wytrzymałością na uszkodzenia, ze względu na wykorzystanie w jego produkcji najwyższej jakości materiałów. Jego żeliwny ruszt został bowiem pokryty dodatkowo emalią porcelanową, a pokrywa i obudowa to odlew aluminiowy. Dodając do tego wysokiej klasy system odprowadzania tłuszczu oraz aluminiowe wkładki zatrzymujące ciepło, zyskujemy sprzęt najwyższej jakości, który sprawdzi się doskonale w wielkomiejskich warunkach, przy grillowaniu na balkonie.

Jeśli zależy nam na grillu na balkonie, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, powinniśmy postawić na grilla elektrycznego. Korzystając ze sprzętu renomowanych producentów, takich jak amerykańska marka Weber, zyskamy przy tym pewność, że będziemy mogli się cieszyć idealnie ugrillowanymi produktami przez wiele lat jego użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj