Pojawiły się, długo przez wszystkich wyczekiwane ciepłe dni. Pierwsze, co przychodzi na myśl z tej okazji, to wiosenne grillowanie – czyli przyjemne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Charakterystyczny, dymny aromat, niepowtarzalny smak potraw i świetna atmosfera to czynniki, które tak pozytywnie na nas wpływają.

Prawidłowe grillowanie

Pesymiści twierdzą, że grillowane potrawy źle wpływają na zdrowie. Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do naszego dania i czym zastąpimy kiełbaskę i piwo ze słodkim syropem malinowym. Mięso jest podstawowym produktem, który decydujemy się grillować.

Kiełbaski, steki oraz karkówka to jedne z najpopularniejszych mięs, kładzionych na ruszt. Chcąc połączyć smak i zdrowie, stawiajmy na konkrety, czyli chude i świeże mięso, na przykład kurczak czy indyk. Najlepszą i najzdrowszą alternatywą będą ryby.

Ważnym warunkiem do spełnienia jest dokładne wypieczenie naszej grillowanej potrawy. Często głodni i niecierpliwi goście sięgają po swoje porcje zdecydowanie za szybko. Coś, co z zewnątrz wydaje się smaczne, pachnące i upieczone, w środku może być jeszcze surowe. Wszystko dlatego, że temperatura dostaje się do wnętrza potrawy zdecydowanie wolnej. Z tego względu tak istotne jest wykazanie się cierpliwością.

Zanim zaczniemy grillować, pamiętajmy o tym, aby nie wystawiać mięsa na słońce – w szybkim tempie rozwijają się wtedy bakterie, które mogą nam zaszkodzić. Z tego powodu umyte i doprawione mięso, aż do momentu wrzucenia go na ruszt, powinniśmy przechowywać w lodówce. Dodatkowym atutem będzie dobre zamarynowanie mięsa, dzięki czemu czas grillowania się skróci, a co za tym idzie – mięso będzie miało mniej szkodliwych substancji.

Najlepsze grillowe dodatki

Bardzo ważne jest, aby podczas grillowania nie skupiać się wyłącznie na produktach mięsnych. Nie zapominajmy o tym, że wiosna i lato to okres świeżych warzyw, które są obowiązkowym składnikiem prawidłowej diety każdego z nas. Tak więc do grillowanej piersi warto dodać np. pyszną sałatkę czy też grillowane warzywa. Aby sałatka była sycąca, możemy przygotować ją z makaronem. Dla urozmaicenia niech to będzie makaron ryżowy.

Makaron jest doskonałym źródłem energii, a znajdujące się w nim węglowodany złożone wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i mózgu. Makaron połączony z warzywami czy chudym mięsem zaspokaja głód na dłużej.

Tłumaczy Beata Szostak, Dyrektor ds. Marketingu z firmy Makarony Międzybrodzkie. Tym sposobem można połączyć przyjemnego grilla ze zdrowym jedzeniem. Takie biesiadowanie może być jeszcze przyjemniejsze, jeśli zapewnimy naszym gościom coś słodkiego. Desery na gorąco urozmaicą menu każdego barbecue, a jednocześnie będą dla wszystkich miłym zaskoczeniem. Najlepsze na grillowane desery będą owoce, np. banany, które podczas opiekania zyskują świetny smak i aromat.