Cygański taniec gypsy dance to propozycja dla odważnych. Liczba dostępnych figur, energiczność i spontaniczność sprawiają, że taniec gypsy dance z powodzeniem zastępuje fitness – sprawdź, czy to rozrywka dla Ciebie!

Czym jest gypsy dance

Cyganie są ludem koczowniczym. Często przenosili swój tabor na nowe tereny, chłonęli lokalną kulturę i wplatali jej elementy w swoje obrzędy. Nic więc dziwnego, ze patrząc na taniec cygański bez trudu spostrzeżesz naleciałości z rozmaitych kręgów kulturowych, figury typowe dla tańców z różnych krajów – a wszystko splecione w piękną, ekspresyjną, dynamiczną całość.

Gypsy dance opiera się na swobodnym wyrażaniu emocji. Taniec cygański jest elastyczny, płynny, co doskonale oddaje wolny tryb życia cygańskiego taboru. Choć Cyganie zamieszkują ogromny obszar, ich taniec jest wszędzie podobny. To również dowód na to, jak bliskie sobie są społeczności cygańskie całej Europy. Kolorowe, warstwowe, zwiewne suknie kobiet, gitara i odświętny stój mężczyzn tańczących, to najbardziej rozpoznawalne elementy stroju różnych zespołów cygańskich.

Gypsy dance – improwizacja z ograniczeniami

Typowe dla tańca cygańskiego kroki i figury można improwizować na wiele sposobów, jednak to nie oznacza to jednak całkowitej dowolności. Dla klasycznego tańca taborowego ważne są różnice między miękkim, falującym krokiem damskim i ocierającym się o stepowanie krokiem męskim.

Taniec taborowy nawiązuje do historii cygańskich społeczności. Często tańczony na boso, jest odwołaniem do pierwotnego charakteru gypsy dance – tańczonego przy ognisku, w akompaniamencie przenośnych instrumentów, orbitujący wokół codziennego życia obozu. To taniec przenikający cygańskie społeczności, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Taniec estradowy natomiast to wzbogacona wersja cygańskiego tańca. Tu pojawiają się stroje bardziej wystawne (oraz obuwie), tancerze trzymają się sztywniejszych reguł, a akompaniament muzyczny może być bogatszy o nowe brzmienia. To ten typ tańca pojawia się na festiwalach i koncertach – jest bardziej oficjalny, nieco odcięty od taborowej historii.

Ciekawostka: jednym z najpopularniejszych rodzajów tańca cygańskiego jest… Flamenco! Taniec ten przywędrował z Cyganami do Andaluzji, gdzie po dziś dzień Cyganie andaluzyjscy rozwijają go i udoskonalają.

Opracowanie tekstu: gypsy dance.