Chyba żadna kobieta nie wyobraża sobie życia bez torebki. Torby, torebki, worki, kopertówki, listonoszki – o tak, pewnie masz przynajmniej po jednej z każdego rodzaju. Prawdą jest również zdanie ze znanego serialu „Gotowe na wszystko”, które brzmi: Każda torebka mówi coś o kobiecie, do której należy, nawet jeśli ona sama nie zdaje sobie z tego sprawy.” Wolisz torebki klasyczne, nie rzucające się w oczy czy stawiasz raczej na krzykliwe barwy? Dobór torebki wiele mówi o tobie, twoim charakterze i stylu życia.

A czy wiesz skąd wzięły się torebki?

Chociaż nieodłącznie kojarzą się z kobietami, to właśnie mężczyźni zapoczątkowali noszenie torebek. Początkowo były to woreczki – sakiewki, w których przechowywali pieniądze. Już w XIII wieku pojawiły się spodnie z kieszeniami i panowie zrezygnowali z noszenia sakiewek na rzecz kieszeni. Torebki całkowicie przejęły kobiety.

Pierwowzór współczesnych damskich torebek pojawił się na początku XIX wieku. Kroje ubrań były bardziej przylegające, w związku z czym nie było już możliwości umieszczenia pod spódnicą kieszeni, w której panie nosiły drobiazgi. Wówczas wymyślono woreczki, zwane ridicules – śmiesznotki. W pierwszej połowie XIX wieku torebki pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną, dopiero w II połowie XIX wieku torebka stała się nieodłącznym atrybutem kobiety aktywnej. Wtedy też pojawiły się pierwsze torby podróżne. W latach 30. XX wieku torebki damskie przeszły największą metamorfozę. Otóż poza szaleństwem wzorów, wielkości i kolorów z torebek do ręki zamieniły się w torebki na ramię. Dawniej w ten sposób torebki nosiły tylko służące, teraz mogą, a nawet powinny nosić je kobiety podążające za modą.

Od lat 90. XX wieku modne stały się torebki nazywane status handbags. Takie torby tworzą najwybitniejsi projektanci luksusowych torebek. Lista oczekujących na nie jest bardzo długa, a koszt takiej torebki przyprawi cię o zawrót głowy. W rzeczywistości jednak jest to długoterminowa inwestycja, gdyż takie torby nigdy nie wyjdą z mody, są więc warte każdych pieniędzy. Może więc zamiast kupować co sezon nowe torby – zainwestuj raz a dobrze w status handbag?

Rodzaje torebek

Ile torebek ma przeciętna kobieta? No cóż, niewiele… tyle ile jest rodzajów razy tyle ile jest rozmiarów razy tyle ile jest kolorów:)

Poniżej podstawowe rodzaje torebek:

Kopertówka – to mała torebka bez paska, noszona w dłoni lub pod ramieniem. Najczęściej noszona do wieczorowych kreacji.
Hobo – dość rzadko obecnie spotykana, ma kształt półksiężyca, można nosić na ramieniu.
Listonoszka – noszona przez ramię na ukos. Może mieć różny kształt i różną wielkość. Bardzo wygodna na co dzień.
Satchel – duża torba noszona w dłoni, posiada dwa uchwyty.
Shopper – duża, obszerna funkcjonalna. Możliwość noszenia w ręku lub na ramieniu.
Tote – posiada dużą ilość funkcjonalnych przegródek oraz kieszeni. Dobra dla uporządkowanych kobiet, które nie lubią szperać w torbach w poszukiwaniu potrzebnej rzeczy.
Kuferki – występują w różnej wielkości, z wyglądu przypominają właśnie kufry. Nieporęczne, ale porywają wzorami.
Worki – jak sama nazwa wskazuje, są miękkie, pojemne, duże lub małe, dla kobiet uwielbiających bałagan w torebkach.

Czarne torebki

Posiadanie czarnej torebki to jak posiadanie „małej czarnej” – czyli sukienki na każdą okazję. Jest absolutnie niezbędne i każda kobieta po prostu musi jedną uniwersalną czarną torebkę mieć. Czarne torebki pojawiły się pod koniec XIX wieku, a ich poprzednikiem były kufry podróżne. To właśnie LV zaczął produkować czarne torebki, gdy zauważył, że kobietom przyda się coś mniejszego i bardziej poręcznego.

Czarne torebki są najbardziej uniwersalne, doskonale sprawdzają się w rożnych stylizacjach. Bez względu na to jaki kolor nosisz danego dnia – czarna torebka zawsze będzie odpowiednia. Wystarczy tylko dobrać odpowiednio fason torby do stroju i gotowe. Dobrze jest mieć przynajmniej dwie czarne torby – kopertówkę i listonoszkę lub shopper.

Tekst: Beata i Marzena